Keď lacné byty sprevádza málo pracovných príležitostí
Obyvateľov Slovenska trápi nedostatok bytov a snáď každý by rád býval za lacnejší peniaz a ešte by si pri tom niečo usporil na horšie časy. Lacnejší byt na juhu stredného alebo východného Slovenska však nie je dôvodom zbaliť kufre a rodinu a presťahovať sa rýchlo tam.
Z ankety ku článku, v čase napísania tohto textu, o cenách bytov v odľahlejších častiach našej krajiny vyplynulo niekoľko poznatkov. Bez váhania by sa sťahovalo minimum ľudí. Takmer pre 40 percent jej účastníkov sú pracovné príležitosti rovnako ak nie viac dôležité ako lacná strecha nad hlavou v inom okrese. Za menej finančne náročným bývaním by sa presťahovalo 19 percent odpovedajúcich, ale overilo by si pritom možnosť práce v novom prostredí. Osemnásť percent z nich by radšej odišlo za lepšou prácou do cudziny.
Takmer 60 percent by sa nepresťahovalo za lacnejším bývaním. Ukazuje to istý stupeň konzervatívnosti a opatrnosti, jednoducho, kto nemusí, neodchádza. To platí aj o obyvateľoch okresov s lacnými bytmi, z ktorých by veľa rado žilo doma a na vyššej úrovni. Chýba im však práca a často aj dopravné napojenie, ktoré so sebou prinesie investorov a lepšie zárobky, čo sa odrazí na životnej úrovni a cene bytov.

Na Slovensku sa dajú kúpiť byty aj do 20-tisíc eur. Ale čo práca?
Štátom podporované bývanie sa vracia na scénu
Hnutie Sme rodina prišlo práve včas s návrhom zákona o štátom podporovanom nájomnom bývaní, ktorý má naštartovať jeho masívnejšiu výstavbu.
Vývoj ekonomiky, realitného trhu a finančných možností najmä mladých ľudí a mladých rodín po skončení bývalého režimu ukázal, že takáto bytová výstavba má stále svoj zmysel. Iste, je tu dlhé roky napríklad Štátny fond rozvoja bývania a rezort dopravy a výstavby so svojimi programami podpory výstavby nájomného bývania. To však nestačí pokryť dopyt po nájomnom bývaní najmä v hlavnom meste a okolí. Bratislava priťahuje pracovné sily z celého Slovenska a rovnako aj záujem kúpiť si tam byt alebo rodinný dom.
Štát nájomné byty sám stavať nebude. Podľa návrhu zákona má Agentúra na podporu štátneho nájomného bývania uzatvárať investičné zmluvy s realitnými investičnými fondmi, ktoré budú ďalej byty vykupovať od developerských subjektov. Po vyše 30 rokoch sme sa dostali do stavu, akoby štát nemal vhodné pozemky, projekty, stavebné kapacity a majú ich, naopak, developeri. Ale má vôľu riešiť vážny problém.

Na byty s lacnejším nájmom si Slovensko ešte počká
Penta postaví v bratislavskej Dúbravke vyše 500 bytov
V Bratislave-Dúbravke má pribudnúť nový polyfunkčný projekt Medze v lokalite Horné Krčace, ktorý čerpá z blízkosti električkovej trate a prírody. Pre developera Penta Real Estate je aktuálne v procese posudzovania vplyvu na životné prostredie a v príprave dokumentácie pre územné rozhodnutie. Jednoznačne to bude impulz pre túto časť hlavného mesta, kde stavajú svoje nie práve malé projekty až štvrte aj ďalší developeri.
Medze prinesú do územia 520 bytov a 280 rekreačných apartmánov. Ak všetko pôjde dobre, developer chce stavať v treťom štvrťroku 2023 po získaní povolenia. Súčasťou celého projektu bude aj občianska vybavenosť ako materská škola, obchodné prevádzky a 1 246 parkovacích miest. Ponúkne aj detské ihriská, vodné prvky aj námestie.
V bezprostrednej blízkosti projektu sa nachádza zastávka električky – projekt vyrastie priamo pri novozrekonštruovanej električkovej radiále – ďalej letné kúpalisko, kaviareň, futbalový štadión a iné športové zariadenia, čerpacia stanica a rôzne obchodné prevádzky. V pešej dostupnosti sú základná a stredná škola a zdravotnícke zariadenia, blízko je napojenie na diaľnicu.

Projekt Medze: V bratislavskej Dúbravke bude ďalších 520 bytov
Dlhy Auparku hasia úverom
Veľkú dôveru v budúcnosť a úspešnosť bratislavského nákupného centra Aupark musí mať ostrieľaná investičná skupina skupina Wood & Company. Najprv v apríli oznámila jeho v akvizíciu so svojím joint venture partnerom Tatra Asset Management za 450 miliónov eur. Potom koncom mája oznámila ďalší krok na poli financií. Od syndikátu šiestich bánk zabezpečila na refinancovanie dlhu Aupraku bankový úver vo výške 229,5 milióna eur. Táto výška úveru patrí k historicky najvyšším na slovenskom realitnom trhu.
Wood & Company nechystá zmeny v budove alebo v predajnom koncepte. Spolu so spoločnosťou Unibail-Rodamco-Westfield budú pokračovať v rozvoji nákupného centra tak, aby udržali jeho pozíciu trhového lídra v segmente prémiových nákupných centier. Potenciál návštevnosti za rok 2019 – 11,8 milióna ľudí – je teoreticky sľubný. Ostáva veriť, že pandémia koronavírusu opäť nezamieša karty tak, že bude potrebné zatvoriť obchody, ako to bolo donedávna, počas druhej vlny.

Bratislavský Aupark refinancuje dlh takmer 230 miliónmi eur
Nie je metodika ako metodika
Kto aspoň raz živote predával nehnuteľnosť, vie, že v prvom kole prešiel fázou stanovenia jej predajnej ceny. Je to tvorivé obdobie, keď si väčšinou laik prečíta dostupné webové stránky s inzerciou, opýta sa známych, priateľov a realitného makléra. Náročnejší si pozrú aj cenové mapy, štatistiky a údaje medziročné a medzikvartálne, ktoré v posledných rokoch sú väčšinou o tom istom, o raste ceny nehnuteľností na Slovensku. A keď sa objaví iskrička nádeje o možnom poklese cien, je to akési nejasné.
Údaje Štatistického úradu SR hovoria o dvojpercentnom medziročnom raste cien v prvom štvrťroku, čísla Národnej banky Slovenska (NBS) spred mesiaca tvrdia niečo úplne iné, ide podľa nich až o 16-percentný rast cien. Obe inštitúcie pritom vychádzajú z rovnakého dátového zdroja – z databázy cenovej mapy nehnuteľností Národnej asociácie realitných kancelárií (NARKS). Hlavný rozdiel je v metodike vyhodnocovania dát. Štátni štatistici počítajú s cenami z reálnych predajov, analytici NBS berú do úvahy ponukové ceny z inzerátov, ktoré môžu byť vyššie ako finálna predajná cena bytu či domu. Oba prístupy majú svoje racio, ale bežný predávajúci môže byť z týchto konkrétnych čísel v zmätku. Neostáva mu nič iné, iba sa spoľahnúť na svoju vlastnú metodiku – zdravý sedliacky rozum.

Ceny bytov nerastú tak rýchlo ako sa zdá, tvrdia štatistici. Realita na trhu je však iná
Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré, rovnako ako Svet zdravia, patrí finančnej skupine Penta