Vládne hnutie Sme rodina predložilo 28. mája do parlamentu poslanecký návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania v súlade s programovým vyhlásením vlády. Má vzniknúť prostredie, ktoré umožní výstavbu bytov s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania primárne v krajských mestách.

Prínosom majú byť nové pracovné miesta, benefity pre zamestnancov a atraktívnejší zamestnávateľ, podpora pracovnej mobility a znižovanie regionálnych rozdielov. Výstavba nájomných bytov, komerčných alebo s podporou štátu, pomaly prichádza aj na Slovensko, kde prevažuje súkromné vlastníctvo bytov a na trhu chýbajú statisíce bytov. Dôležité je aj to, kto bude byty stavať a za koľko, pretože štát to nebude.

skypark, bratislava, dron
Neprehliadnite

Slovensko sa zmení na krajinu prázdnych bytov a domov. Nehnuteľnosti nebudú až také terno

„Ceny nehnuteľností stúpli od roku 2015 o 42 percent a priemerná mzda o 28 percent,“ pripomenul pri tejto príležitosti predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár s tým, že po roku 1989 skončila štátna bytová výstavba. Na konci mája povedal, že treba ešte doladiť veci s rezortami financií a sociálnych vecí.

Politické komplikácie

Po predložení zákona za účasti médií však nasledovala výhrada liberálov. Podľa nich nebol návrh prerokovaný na koaličnej rade. V pondelok trvali na jeho stiahnutí. To sa podľa predsedu SaS Richard Sulíka stane podľa pondelkovej dohody, pretože minister práce Milan Krajniak a vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (obaja Sme rodina) nakoniec dospeli k postoju, že dodržovanie pravidiel je dôležitejšie, ako dostať návrh tohto zákona cez parlament. Návrh bude predložený koaličným partnerom, aby sa každý mohol vyjadriť a zároveň vznikne pracovná skupina. „Potom bude návrh zákona opäť predložený do parlamentu,“ povedal R. Sulík. Predseda SaS tvrdí, že podľa toho, čo zachytil, návrh zákona ide správnou cestou. Cieľom je podporiť súkromné firmy, aby súťažili o výstavbu nájomného bývania. Stiahnutie návrhu zákona a jeho pre dloženie o mesiac potvrdilo TRENDu tlačové oddelenie Sme rodina.

Anketa
Bývali by ste v štátnom nájomnom byte?
  • 10%
  • 47%
  • 23%
  • 20%

Investičné zmluvy

Vicepremiér Š. Holý pri predstavovaní návrhu povedal, že agentúra (v návrhu Agentúra na podporu štátneho nájomného bývania) by mala pripravovať materiály na rokovanie vlády, aby kabinet mohol nariadením schváliť výšku nájomného, podmienky uzatvorenia týchto zmlúv. „Agentúra bude uzatvárať investičné zmluvy s dotknutými realitnými investičnými fondami, ktoré budú ďalej byty vykupovať od developerských subjektov, respektíve od ľudí, ktorí majú vydané stavebné alebo územné rozhodnutie a môžu stavať,“ povedal s tým, že výkupy sa realizujú de facto za komerčné ceny na strane developerov. Návrh podľa neho obsahuje pre takéto bytové projekty napríklad nižšiu DPH.

Reakcie bánk

TREND oslovil tri banky, či majú záujem o spoluprácu na štátom podporovanom nájomnom bývaní. Ich odpovede sú rôzne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa