Na jeseň sa začne výstavba na Mlynských Nivách

Nový administratívny projekt pod názvom The Mill pribudne na bratislavských Mlynských Nivách. Budúca výšková budova od developerskej spoločnosti Immocap je v prípravnej fáze.

V súčasnosti má však už obsadených viac ako 50 percent priestorov, čo bolo kritériom na získanie bankového financovania. Projekt získal peniaze od UniCredit Bank, konkrétne stavebné financovanie vo výške 44 miliónov eur a investičné vo výške 50 miliónov eur.

Budova má mať 17 nadzemných podlaží a 4 podzemné podlažia s podzemnými garážami so 400 parkovacími miestami. Výstavba je naplánovaná na jeseň tohto roka. V budove budú zabudované prvky a technológie aj v súvislosti s potenciálnymi rizikami spojenými s aktuálnou situáciou s covidom-19.

Administratívny projekt The Mill
Neprehliadnite

Immocap získal na bratislavský The Mill od banky 50 miliónov eur

Ceny bytov z druhej ruky rastú dvojciferne

Trend vysokého rastu cien v Bratislave sa týka aj bytov z druhej ruky, nielen novostavieb. Koncom druhého štvrťroka tohto roka stúpli na 3 177 eur za štvorcový meter. Dosiahli tak medziročný nárast 14 percent, ktorý je podobný rýchlosti rastu cien novostavieb, informovala analytická spoločnosť Bencont Investments.

Priemerná cena novostavieb z developerskej ponuky dosiahla v rovnakom období 4 010 eur/m². Ceny starších bytov rástli podobným tempom ako novostavby a za rovnaké obdobie stúpli o 13,7 percenta.

Najdrahším ostal tradične okres Bratislava I (Staré Mesto), kde sa jednotková cena ku koncu júna dostala tesne pod hranicu 4 000 eur/m². Naopak, najnižšia jednotková cena bola v okrese Bratislava IV a to na 2 954 eur/m². Tam sa tvorí 75 percent ponuky v mestských častiach Dúbravka a Karlova Ves, kde sa priemerná cena bytov pohybovala v rozmedzí od 2 900 do 3 000 eur/m².

Ostredky, Ružinov.
Neprehliadnite

V Bratislave už dražejú po novostavbách aj byty z druhej ruky

Oriešok kongresového centra rozlúsknu v septembri

Kľúčovým termínom pre zámer Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC) v Bratislave je 30. september 2021. Dovtedy má vláda rozhodnúť o konkrétnej sume štátnej pomoci pre projekt. Od jej výšky a rokovania s developerom sa odvinú ďalšie kritériá výstavby, uviedlo občianske združenie, ktoré spracúva štúdiu uskutočniteľnosti centra.

Štúdia uskutočniteľnosti má posúdiť lokality a formy výstavby a výsledkom bude aj odporučenie konkrétnej lokality. So svojimi projektami z pôvodných 13 ostali vo finále traja developeri – Incheba, Immocap a J&T Real Estate.

Profit spočíva podľa združenia v prestíži a vo zvýšení hodnoty projektu developera, kde bude stáť centrum. Prijímateľom najväčších výhod však bude štát. Tak je nastavený výber daní. Samotná výška štátnej pomoci vychádza z výpočtu finančnej medzery.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Uzol s názvom Národné kultúrne a kongresové centrum môže rozťať Hegerova vláda

Česi investujú do logistiky pri Plaveckom Štvrtku

Logistický areál Panattoni Park Bratislava North vznikne na pozemkoch s rozlohou 330-tisíc štvorcových metrov neďaleko obce Plavecký Štvrtok (okres Malacky) s napojením na diaľnicu D2. Bude spoločným dielom českej BHS Real Estate Fund a staviteľa priemyselných nehnuteľností spoločnosti Panattoni.

Projekt reaguje na vysoký dopyt po skladových priestoroch s dopravnou obslužnosťou pre Slovensko, Rakúsko, Českú republiku a Maďarsko. Celková výška investície je vyše 1,5 miliardy českých korún (59 miliónov eur).

V prvej fáze postavia dve moderné haly s udržateľnými prvkami s rozlohou 12-tisíc m2 a šesť tisíc m2. Obe haly sú v najvyššom výrobno-logistickom štandarde a majú ambíciu získať vysoké hodnotenie v medzinárodnej ekologickej certifikácii BREEAM New Construction.

 

Pozemok pri Plaveckom Štvrtku, kde vznikne logistický park Panattoni Park Bratislava North
Neprehliadnite

Pri Plaveckom Štvrtku vznikne logistický park. Český investor podporí aj e-commerce

Ceny za obnovu vzácnych domov išli do Modry

Ceny za príkladnú obnovu budov za rok 2020 v rámci Bratislavského samosprávneho kraja získali majitelia dvoch zrekonštruovaných historických domov v malokarpatskom meste Modra (okres Pezinok). Prebrali si ich majiteľ neorenesančného domu (vinárstvo Malík) Fedor Malík ml. a majiteľ meštianskeho domu (vinotéka Ludvik a penzión May House) Ľudovít Žofiak. Domy spája, že sú na Štúrovej ulici v centre mesta a majú tzv. gasse – uličku, kde je možné posedieť si v príjemnom chládku.

Ich majitelia zachovávajú regionálnu tradíciu – vinárstvo a vinohradníctvo. Zároveň sú domy otvorené pre verejnosť, ktorá sa môže priamo zoznámiť s obnovenými priestormi v role klientov a možno tam aj získať inšpiráciu pre obnovu vlastného domu.

Budovy zľava Vinárstvo Malík,vinotéka Ludvik a May House Modra
Neprehliadnite

Ceny za obnovu dostali majitelia dvoch historických domov v Modre. Sú verní vinárstvu