Zámer Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC) je ako štafetový kolík. Od februára 2020 ho má v rukách tretí vládny kabinet, najnovšie vláda premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

Ťažko sa nájde niekto, kto by spochybnil význam kongresového turizmu a jeho pozitíva pre štátnu pokladnicu. Moderný a multifunkčný priestor potrebuje Bratislava roky ako soľ. Bez neho nedostane nijaký diel z veľkého kongresového koláča.

Vláda Petra Pellegriho (vtedy Smer-SD) naštartovala oficiálne celý proces. Prijala uznesenie pár týždňov pred parlamentnými voľbami v roku 2020, ktoré však priniesli do vlády úplne inú garnitúru.

Zdá sa, že kongresové centrum začína na zelenej lúke. Jeden z troch záujemcov – dlhoročný organizátor výstav Incheba – však tvrdí, že jej výstavno-kongresový komplex už spĺňa všetky požiadavky. Uskutočnila vyše 110 kongresov a 250 koncertov. Napriek tomu, je to pilotná záležitosť, kde treba nastaviť procesy od začiatku. Aby nevznikali zbytočné kontroverzie alebo nejasnosti.

Úloha pre R. Rašiho a potom pre združenie

Ani štúdia uskutočniteľnosti centra, ktorú má predložiť občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum do 15. augusta tohto roka, nie je novinkou. Pellegriniho vláda zaviazala podľa správy TASR vtedajšieho vicepremiéra Richarda Rašiho (vtedy Smer-SD), aby do 31. decembra predložil štúdiu uskutočniteľnosti vybudovania centra na posúdenie Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Do konca decembra 2021 mal predložiť projekt vybudovania centra, ktorý by mal posúdiť Útvar hodnoty za peniaze. Z návrhu vyplynulo, že najväčšia hala by mala mať kapacitu 3-tisíc miest a menšia okolo 500 miest na sedenie.

Účelovú dotáciu na výstavbu do 60 miliónov eur malo čerpať občianske združenie. V prípade, ak si výstavba vyžiada zvýšené náklady, mal ich hradiť prípadným kapitálovým vstupom investor, bankový úver alebo kombináca týchto možností. Čerpanie dotácie bolo naplánované na šesť rokov od 2021 do 2026.

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) však v septembri 2020 úlohu o uvoľnení dotácie zrušila.

Kľúčovým termínom po zmene z dotácie na štátnu pomoc je 30. september 2021. Dovtedy má vláda rozhodnúť o konkrétnej sume štátnej pomoci pre projekt centra. Od jej výšky a rokovania s developerom sa odvinú ďalšie kritériá výstavby, uviedlo pre občianske združenie. Kabinet má do toho istého dátumu rozhodnúť o účasti v orgánoch občianskeho združenia po tom, ako ÚHP posúdi štúdiu.

Incheba
Zdroj: Incheba
Incheba
Martina Macková, hovorkyňa Incheby

Incheba prvé návrhy národného kultúrneho a kongresového centa predstavila v septembri 2020.Návrhy sú v stave, ktorý umožňuje dokončenie národného kultúrneho a kongresového centra do troch rokov od schválenia spolupráce. V prípade výhry lokality Incheby plánuje spoločnosť z vlastných prostriedkov na pravom brehu Dunaja vybudovať prístavné mólo s vyhliadkovou plošinou a oddychovým priestorom. Marína by zároveň mala slúžiť na prepravu účastníkov kongresov medzi Viedňou, ktorá patrí medzi kongresové veľmoci, a hlavným mestom SR. Rovnako by mohla prepojiť oba brehy Dunaja a výrazne zatraktívniť a zjednodušiť dopravu v meste. Incheba ponúkla  Občianskemu  združeniu NKKC  ponúkla okrem pôvodného variantu aj ďalšie ekonomickejšie riešenie, ktoré pre Bratislavu nebude znamenať stratu. Za výrazne nižšiu sumu vieme dosiahnuť výsledky, v rámci ktorých mesto získa špičkovú multifunkčnú halu s najmodernejšou technikou, ale aj unikátny verejný zelený priestor.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa