Ceny za príkladnú obnovu za rok 2020 získali ďalšie dva zrekonštruované historické domy v malokarpatskom regióne, predtým vo Svätom Jure a najnovšie v meste Modra (oba okres Pezinok).

Prebrali si ich majiteľ neorenesančného domu (vinárstvo Malík) Fedor Malík ml. a majiteľ meštianskeho domu (vinotéky Ludvik a penziónu May House) Ludvik Žofiak. Domy spája, že sú na Štúrovej ulici v centre mesta a majú tzv. gasse – uličku, kde je možné posedieť si v príjemnom chládku.

Príklad pre verejnosť

A najmä ich majitelia zachovávajú regionálnu tradíciu – vinárstvo a vinohradníctvo. Zároveň sú domy otvorené verejnosti, ktorá sa môže priamo zoznámiť s obnovenými priestormi v role klientov a možno tam aj získať inšpiráciu pre obnovu vlastného domu.

Obom podnikateľom odovzdali v stredu 4. augusta ocenenia predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, predstavitelia Academie Istropolitana Nova a Prvej stavebnej sporiteľne.

Zo starého domu penzión

Návštevník vinotéky Ludvik si všimne krásnu drevenú bránu. Rok ju ručne čistila od červeného náteru manželka Ľudovíta Žofiaka a pri jej obnove použila ľanový olej. Chýbajúce časti brány dorobil miestny rezbár.

Dom zdedil Ľ. Žofiak vo veľmi zlom stave, rozhodol sa ho zrekonštruovať a urobiť z neho penzión, pretože mal veľa izieb a priestoru. Snažili sme sa zachovať konštrukcie, materiál a technológie prác, aby bol splnený štandard starého domu, povedal jeho majiteľ s tým, že v uličke použili ako „dlažbu“ imitáciu starej tehly.

Na fasádu, ktorá bola celkom zachovaná, dali pôvodnú omietku a bielu farbu. Pri rekonštrukcii domu siahli Žofiakovci hlboko do vrecka, zatiaľ z neho vytiahli asi 300-tisíc eur. Na obnovu budovy od štátu nedostali podporu.

Pamiatkári sú nároční, chcú zachovať staré materiály, to znamená vyššie náklady a rozdiel nám nikto nepreplatil, konštatoval Ľ. Žofiak. Izolácie pivnice, ktorá je pre uloženie a prezentáciu vína dôležitá, tiež nebola jednoduchá, pretože v Modre je problém so spodnou vodou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa