Kompletná rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky dokončenej v roku 1944 podľa návrhu zakladateľa modernej slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča by sa mala rozbehnúť na prelome leta a jesene tohto roka a má byť hotová v priebehu roka 2020 spolu s prvými tromi obytnými vežami Sky Parku.

Koncept a architektúru rekonštrukcie teplárne navrhol ateliér Adom M Studio oceňovaného architekta Martina Paška, ktorý má skúsenosti s viacerými rekonštrukciami industriálnych pamiatok. Známy je napríklad projektmi obnovy bratislavskej Design Factory alebo Elektrárňa Piešťany.

Pozrite si video animáciu obnovenej Jurkovičovej teplárne:

Zachovajú žeriav a násypníky

„Verím, že sme našli ideálny model pre využitie priestoru a vdýchnutie nového života do Jurkovičovej teplárne. Cieľom je pripraviť pre návštevníkov nezabudnuteľný zážitok a zároveň nájsť najvhodnejšie usporiadanie funkcií a priestorov, ktoré by podporilo jedinečnú atmosféru tejto unikátnej industriálnej pamiatky,“ hovorí M. Paško.

Architektonické riešenie využíva voľný vnútorný priestor v hale kotolne a v turbínovej hale pre vstavbu nových konštrukcií a vytvára nové plochy a podlažia. V kotlovej hale budú zachované pôvodné veľké násypníky, jeden z nich zostane nedotknutý, v ďalších dvoch vzniknú nové priestory. Práve túto časť považuje M. Paško za najkrajšiu v Jurkovičovej teplárni.

Hala má podľa architekta impozantné rozmery 40 x 20 metrov s výškou 22 metrov, okrem násypníkov je prázdna. Do priestoru preto vstavajú novú štvorpodlažnú konštrukciu s ľahkou presklenou fasádou, ktorá bude stáť na deviatich stĺpoch. Vďaka tomu bude celý parter otvorený pre verejné funkcie.

„Budova v budove“ bude z troch strán odsadená od pôvodnej fasády, pri vstupe cez hlavný vchod sa tak návštevníkovi otvorí pohľad cez celú výšku budovy a v sklenej fasáde vstavby uvidí odraz násypníkov.

V turbínovej hale je potrebná rekonštrukcia dvoch celých fasád, jedna dokonca úplne chýba. V tejto časti bude zachovaný pôvodný žeriav, ktorý bude viditeľný na strope coworkingových priestorov. Turbínovú halu doplní vstavba 2,5-podlažnej konštrukcie, na ktorej vznikne aj terasa.

Penta ukázala, ako zmení chránenú Jurkovičovu tepláreň

Jurkovičova tepláreň - vizualizácia lobby Zdroj: Penta Real Estate

Základom obnovy teplárne bude zateplenie budovy zvnútra, aby sa nezasiahlo do pamiatkovo chránenej tehlovej fasády. Vymenia sa aj okná a vyrovná sa terén tak, aby na strane nového námestia bol bezbariérový peší vstup a na druhej strane priamy vstup do podzemnej garáže.

„Na prízemí sú funkcie, ktoré by mali podporiť vytvorenie verejného priestoru vo vnútri,“ približuje M. Paško. Zdôrazňuje, že mix funkcií v celom projekte je veľmi dôležitý. K bývaniu, administratíve, obchodom a službám pridáva tepláreň nové funkcie. Cieľom je podľa architekta vtiahnuť dovnútra každého, kto prechádza okolo a poskytnúť mu maximálny zážitok z priestoru.

Penta ukázala, ako zmení chránenú Jurkovičovu tepláreň

Jurkovičova tepláreň - vizualizácia priestorov s reštauráciou Zdroj: Penta Real Estate

Coworking, gastro aj kultúra

Jurkovičova tepláreň poskytne na prízemí verejne dostupné priestory – lobby s kaviarňou, reštauráciu a auditórium pre 96 ľudí, ktoré má slúžiť na spoločenské podujatia aj ako galéria. Verejnosť sa dostane aj na časť prvého poschodia. V priestore pod násypníkmi vznikne multifunkčný priestor vhodný na vernisáže a iné podujatia oddelené od rušnej prevádzky na prízemí.

Poschodia budú slúžiť ako netradičný industriálny coworkingový priestor pre ľudí a spoločnosti z kreatívneho priemyslu, architektov, start-upy a menšie IT firmy. Celkovo ponúkne tepláreň päťtisíc štvorcových metrov podlahovej plochy.

Penta ukázala, ako zmení chránenú Jurkovičovu tepláreň

Jurkovičova tepláreň - vizualizácia coworkingu Zdroj: Penta Real Estate

„Naším zámerom bolo vytvoriť komunitnú atmosféru a verejný priestor určený na spoločenské podujatia, napríklad výstavy, ktorý by ponúkal kvalitnú reštauráciu a kaviareň,“ približuje Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate pre Slovensko.

„Po vstupe do budovy sa návštevníkovi otvorí atraktívny priestor vstupného átria s pohľadom na novú elegantnú presklenú budovu s bohatou interiérovou zeleňou, recepciou a lobbycafe so sedením,“ opisuje. Dodáva, že komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne si vyžiada investíciu vo výške 11,5 milióna eur.

Developer ešte neuzavrel otázku, kto bude objekt teplárne spravovať. Rozhodnutie, či si ponechá správu samotná Penta alebo ju zverí špecializovanému zahraničnému správcovi coworkingov ako WeWork či Mindspace, z ktorých sa niektorí zaujímajú o Slovensko, má padnúť do konca leta. „Tepláreň nechceme predať, ale držať ju ako našu investíciu do územia,“ zdôrazňuje J. Nevolník.

Penta ukázala, ako zmení chránenú Jurkovičovu tepláreň

Jurkovičova tepláreň - vizualizácia coworkingu Zdroj: Penta Real Estate

Výstavba teplárne podľa návrhu Dušana Jurkoviča sa začala v roku 1941, dokončená a uvedená do prevádzky bola v roku 1944 po bombardovaní neďalekej Apolky. Jej prevádzka sa skončila koncom 20. storočia a v roku 2008 boli kotlová a turbínová hala vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Prístavby a strojové zariadenie teplárne boli následne odstránené.

Penta sa stala vlastníkom celého areálu Bratislavskej teplárenskej na Čulenovej ulici v súťaži v roku 2008. O dva roky neskôr usporiadala otvorenú architektonicko-urbanistickú súťaž na celý areál, v ktorej vyhral návrh svetoznámeho štúdia Zaha Hadid Architects. Koncept premeny Jurkovičovej teplárne je výsledkom samostatnej súťaže.

Prvá kancelárska veža

Zároveň s predstavením konceptu obnovy industriálnej pamiatky Penta Real Estate ohlásila aj začiatok výstavby prvej z dvoch kancelárskych veží Sky Park Offices. Menšiu z budov navrhol nemecký ateliér Vietzke & Borstelmann Architekten založený bývalými študentmi a spolupracovníkmi Zahy Hadid a jej partnera zo štúdia Patrika Schumachera (prečítajte si rozhovor).

Budova zložená z dvoch častí – osempodlažnej a 19-podlažnej s výškou 78 metrov – prinesie 31-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Jej súčasťou bude aj viac ako 1 200 m2 určených pre drobné obchodné prevádzky a takmer 500 parkovacích miest. Dokončenie je plánované v treťom štvrťroku 2020, investícia dosiahne 76 miliónov eur.

Penta ukázala, ako zmení chránenú Jurkovičovu tepláreň

Sky Park - prvá kancelárska budova a Jurkovičova tepláreň medzi bytovými vežami Zdroj: Penta Real Estate

V rámci prvej fázy Sky Parku sú už vo výstavbe tri identické bytové budovy s 31 podlažiami a výškou 103,8 metra. Spolu prinesú 786 bytov a dvetisíc štvorcových metrov obchodných priestorov v parteri. Dokončené majú byť postupne na prelome rokov 2019 – 2020.

Penta ukázala, ako zmení chránenú Jurkovičovu tepláreň

Sky Park Offices - vstup do prvej kancelárskej budovy Zdroj: Penta Real Estate

V ďalších fázach k nim pribudne dodatočne pridaná rovnaká štvrtá bytová veža s 264 bytmi a 372 podzemnými parkovacími miestami. Dominantou celého projektu má byť druhá kancelárska budova s výškou 116 metrov a prenajímateľnou plochou 31-tisíc štvorcových metrov. Penta ju plánuje stavať hneď po získaní všetkých povolení, predbežne so zhruba poldruharočným odstupom po prvej kancelárskej veži.

V projekte sa počíta s občianskou vybavenosťou na ploche sedemtisíc štvorcových metrov, okrem obchodov, služieb a gastra tu vznikne aj materská škola. Súčasťou areálu je aj nový mestský park. Dokončenie celého Sky Parku developer odhaduje v priebehu roku 2022.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.