Konflikt medzi developerom Cresco Ružinov (okrem častí názvu nemá nič spoločné s ďalším bratislavským developerom Cresco Real Estate, pozn. TREND Reality) a mestskou časťou sa stupňuje už dlhšie.

Týka sa oboch častí rezidenčného projektu Prima Park – prvej, kde obyvatelia bývajú naďalej bez platného kolaudačného rozhodnutia, a druhej, ktorú Cresco Ružinov nemôže začať stavať pre chýbajúce povolenia.

Obyvatelia, ktorí zostali v pasci medzi samosprávou a developerom, to nemajú ľahké. Väčšina z nich má úver a pri neskolaudovaných bytoch sa nedá uplatniť ani poistka. Stavebný úrad im dokonca môže uložiť pokuty za bývanie v neskolaudovaných bytoch.

Obyvatelia ako rukojemníci

Ako sa do tejto situácie dostali? Ich príbeh sa nelíši od klasického scenára. Developer ohlásil predpredaj bytov v plánovanej bytovke. Byty si budúci vlastníci kúpili a budova sa dokončila. Keď bol však projekt hotový, nemohol sa kolaudovať.

Podmienkou totiž bolo vybudovanie cestného odbočovacieho pruhu. Vyplývalo to aj zo záväzného stanoviska, ktoré k projektu vydal bratislavský magistrát. 

Keďže developer chcel bytovku skolaudovať, snažil sa splniť všetky podmienky a žiadal aj o stavebné povolenie k odbočovaciemu pruhu. To však dostal až v čase, keď už byty už boli hotové a pripravené na bývanie. 

Stavebný úrad 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa