Trestné oznámenie na starostu Ružinova podal developer vo štvrtok na Okresnú prokuratúru Bratislava II, uviedol konateľ spoločnosti Cresco Ružinov Martin Šechny. „Nenecháme sa týmito praktikami zastrašiť,“ povedal na margo postupu mestskej časti a jej stavebného úradu.

Developer podľa svojich slov investoval do projektu Prima Park II „väčšiu finančnú čiastku“, pričom na vydanie územného rozhodnutia čaká od roku 2017.

Chýba povolenie na výrub

Konflikt medzi developerom Cresco Ružinov (okrem častí názvu nemá nič spoločné s ďalším bratislavským developerom Cresco Real Estate, pozn. TREND Reality) a mestskou časťou sa už dlhšie stupňuje. Týka sa oboch častí rezidenčného projektu Prima Park – prvej, kde obyvatelia bývajú naďalej bez platného kolaudačného rozhodnutia, a druhej, ktorú developer nemôže začať stavať pre chýbajúce povolenia. 

V trestnom oznámení developer píše v ôsmich bodoch, v čom vidí pochybenie starostu M. Chrena ako štatutára stavebného úradu. 

Pri Prima Parku II označil ešte začiatkom roka okresný prokurátor konanie ružinovského stavebného úradu za nezákonné, pretože neboli dodržané zákonné lehoty. 

Ružinov od developera žiadal, aby predložil povolenie k výrubu stromov na pozemku, kde chce stavať. V prípade nedoručenia povolenia mal stavebný úrad hroziť tým, že územné konanie zastaví. Samotné výrubové povolenie však vydáva takisto Ružinov.

„Závažnosť konania starostu Martina Chrena ako štatutára stavebného úradu MČ Ružinov je o to väčšia, ak sa preukáže časová súvislosť medzi doručením ďalšieho upozornenia prokurátora z 5. novembra 2019 a podpisom odpovede Martina Chrena na odpovedi dňa 11. novembra 2019, v ktorej starosta uvádza, že lehotu na predloženie výrubového povolenia nie je možné predĺžiť,“ píše Cresco Ružinov v trestnom oznámení. 

Developerovi sa skončí zákonná lehota na dodanie povolenia 26. novembra. Ak ho nepredloží, stavebný úrad môže zastaviť územné konanie. 

Developer pritvrdzuje, na starostu Ružinova podal trestné oznámenie

 

M. Šechny si myslí, že úrad im robí úmyselné obštrukcie, a preto výrubové povolenie nedostanú do stanoveného termínu. 

„Na túto absurdnú situáciu sme upozornili a žiadali o ďalšie predĺženie lehoty na predloženie výrubového povolenia, ale starosta Chren jasne odpísal, že lehotu nie je možné predĺžiť. V prípade, ak mestský úrad Ružinov bude naďalej trvať na nesplniteľnej podmienke, ktorú sme ani podľa prokuratúry nemohli dodržať, a zastaví územné konanie, pôjde len o maskovanie faktickej nečinnosti ružinovského úradu,“ hovorí zástupca developera.

Ružinov: developer pracuje s poupravenou realitou

Žiadosť o územné rozhodnutie k projektu Prima Park II podala spoločnosť Cresco Ružinov ešte v roku 2014. Žiadať výrubové povolenie už v územnom konaní nie je podľa developera nevyhnutné a nevyplýva to ani explicitne zo zákona.

M. Chren svoje stanovisku k sporu zverejnil na Facebooku, tvrdí v ňom, že za aktuálnu situáciu si developer môže sám. „Ak by sami nezatajili stromy na svojom pozemku, dnes by nestáli pred termínmi, ktoré nestíhajú plniť. Zo strany nášho úradu dostali všetko včas a pri dodržaní lehôt na vyjadrenie aj ostatných účastníkov konania. A to nehovorím o tom, že sa štylizujú do polohy obete, ale sami pravidlá dodržiavať nechcú - a my sme ich riadne a v súlade so zákonom vopred upozornili, že lehoty už viackrát predlžovať nebudeme,“ tvrdí starosta.

Firma mala podľa neho dostať v minulosti stavebné povolenie na bytovku Prima Park I bez územného konania. Zároveň podľa Chrenových slov nezaplatila Ružinovu developerský poplatok za inú stavbu. Zároveň spomína, že advokátka developera sa mu mala pred svedkami „kočnerovským spôsobom vyhrážať známosťami na prokuratúre“.

„Nie vždy sa mi páči výsledok našich oficiálnych konaní, ale vždy postupujeme podľa zákona. Nie vždy z toho vyjde to, čo si želajú obyvatelia, ale také proste zákony sú. Ale nikdy nebudeme pre developerov fungovať ako samoobsluha – že si zo zákona vyberú len to, čo im vyhovuje,“ dodal starosta.

Developer však tvrdí, že v dokumentácii, ktorú predložil pred dvomi rokmi, sú všetky informácie, vrátane toho, aké druhy stromov na pozemku sú. 

Developer pritvrdzuje, na starostu Ružinova podal trestné oznámenie

 

Mestská aj v oficiálnom stanovisku tvrdí, že investor nehovorí celú pravdu. „Developer Cresco Ružinov pracuje s faktami veľmi zľahka a snaží sa ľudí presviedčať o značne poupravenej realite,“ uviedla riaditeľka komunikačného oddelenia miestneho úradu Tatiana Tóthová, podľa ktorej úrad dôrazne odmieta tvrdenia o šikanovaní, napríklad v súvislosti s výrubovým konaním.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa