Na jar je ideálny čas skontrolovať nehnuteľnosti, ktoré mohli počas zimy utrpieť škody. Nezabezpečený majetok môže viesť k tomu, že poisťovňa odmietne vyplatiť poistné plnenie, čo zvyšuje riziko nepríjemných prekvapení pri poistných udalostiach pre majiteľov bytov, domov či chát.

Údržba nehnuteľnosti je kľúčová

Majitelia nehnuteľností by si mali v jarnom období skontrolovať škody, ktoré mohli vzniknúť počas zimy. Tie mohli byť spôsobené mrazom, snehovými zrážkami alebo vetrom, ktoré môžu dokonca ovplyvniť stabilitu nehnuteľnosti.

„Nie je dôležité iba to, čo sa deje s hlavnou budovou, ale aj s vedľajšími objektmi ako sú garáže, altánky, kryté bazény, oplotenia a podobne,“ vysvetľuje špecialistka na neživotné poistenie spoločnosti FinGO.sk Juliana Arvaiová.

Všetky tieto časti majetku môžu byť rovnako náchylné na poškodenie, ako hlavná budova, a ich nedostatočná údržba môže viesť k výrazným problémom pri poisťovaní.

Ak poisťovňa pri kontrole zistí, že nehnuteľnosť nebola správne udržiavaná, môže dôjsť k zníženiu poistného plnenia alebo úplnému zamietnutiu nároku. „Poisťovne pri poistení majetku evidujú tisícky poistných udalostí mesačne, a náklady na nápravu škôd, vzhľadom na infláciu a zvýšenú DPH, stúpajú,“ dodáva odborníčka.

Zodpovednosť za škody

V prípade poškodenia majetku počas nepriaznivého počasia môže byť náročné získať poistné plnenie, ak nehnuteľnosť nebola riadne udržiavaná. „Ak poškodené konáre stromov spôsobia škodu na susednej streche alebo altánku, poisťovňa môže považovať tento problém za následok zanedbania údržby,“ hovorí J. Arvaiová. V prípade prehliadnutých škôd môže teda poisťovňa posúdiť, že škoda vznikla z nedbanlivosti a následne zamietnuť nárok na poistné plnenie.

Tento problém sa môže ešte viac zhoršiť, ak sa v oblasti vyskytne povodeň alebo iná živelní udalosť. Napríklad, ak pri obhliadke technik zistí, že stena domu bola navlhnutá už predtým, môže sa poškodenie považovať za následok zanedbania, čo môže tiež viesť k zníženiu poistného plnenia.

Novodobé riziká

Súčasný vývoj počasia, ako aj nové riziká spojené s fotovoltickými systémami, prinútili poisťovne upraviť svoje podmienky. „V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame s nezvyčajnými meteorologickými javmi, ako sú zemetrasenia a extrémne poveternostné podmienky,“ tvrdí J. Arvaiová. Poisťovne sa snažia prispôsobiť týmto novým výzvam, napríklad znížením stupňov zodpovednosti za zemetrasenie.

„V prípade zemetrasenia na východnom Slovensku v októbri 2023 poisťovne upravovali stupne podľa Európskej seizmologickej stupnice EMS 98 smerom nadol, čím sa zlepšila ochrana pre klientov,“ vysvetľuje odborníčka. Zároveň pripomenie, že v súvislosti s domácimi fotovoltickými elektrárňami narastá riziko ich skratu či požiaru.

„Poisťovne preto rozširujú aj poistenie technických rizík, pretože staršie poistné zmluvy domy s fotovoltikou neochránia dostatočne a oplatí sa ich doplniť.“

Zároveň poisťovne stále viac zameriavajú svoju pozornosť na asistenčné služby, ktoré sa stávajú atraktívnym bonusom pre klientov. Tie pomáhajú riešiť následky poistných udalostí, ale aj každodenné problémy. „Klienti môžu získať pomoc zámočníka, elektrikára či inštalatéra alebo využiť právnu telefonickú asistenciu 24 hodín denne.“

Dôležitosť pravidelných revízií

Juliana Arvaiová varuje, že ak sa klienti nevenovali svojmu poistenému majetku viac ako tri roky, mali by zvažovať odbornú revíziu poistných zmlúv. „Mali by skontrolovať, či neexistujú oblasti, ktoré je potrebné upravit, aby sa predišlo problémom v prípade poistnej udalosti,“ radí.

V súčasnosti je viac ako 60 až 70 percent nehnuteľností na Slovensku podpoistených. Ak na podpoistenej nehnuteľnosti dôjde k škode, jej majiteľ nebude schopný dať ju do pôvodného stavu, alebo len s použitím ďalších dodatočných prostriedkov.

Doplnenie poistky môže byť cenovo dostupné a zabrániť tak vážnym finančným problémom v prípade nešťastia. Rozdiel vo zvýšenom poistnom nie je taký dramatický, ako by bolo chýbajúce poistné plnenie v prípade škody.

Potenciálne riziká na majetku

Odborníci odporúčajú vykonať pravidelnú kontrolu nehnuteľnosti a odstrániť možné nebezpečenstvá. Treba skontrolovať uvoľnené stavebné súčasti, ako sú komíny alebo strešné krytiny. Netreba zabudnúť na všetky otvory, či sú dobre utesnené.

Rovnako je dôležité očistiť odkvapové rúry a odstrániť poškodené konáre stromov. „Ak ste počas zimy odstavil prívod vody, skontrolujte, či počas mrazov nedošlo k jeho poškodeniu,“ radí odborníčka.

Okrem toho je potrebné pravidelne kontrolovať aj ďalšie technické zariadenia, ako sú kotly alebo komíny. Tieto zariadenia môžu počas zimy hromadiť nečistoty, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy, ak sa ignorujú. Kontrola komína je nevyhnutná nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj z hľadiska prevencie poškodenia nehnuteľnosti.

Udržiavanie majetku v dobrom stave môže zabrániť nielen škodám, ale aj problémom pri získavaní poistného plnenia. Kto zanedbáva údržbu, riskuje, že jeho poistenie nebude dostatočne pokrývať vzniknuté škody.

Ďalšie dôležité správy

Využite energiu zo slnka a umiestnite na dom solárne panely.
Neprehliadnite

Fotovoltika na strechách zvyšuje požiarne riziko. Odborníci varujú pred chybami pri inštalácii