Realitná divízia finančnej skupiny J&T zverejnila projekt rozsiahlej prestavby bratislavskej nábrežnej lokality, známej ako Zuckermandel. Na mieste, kde v minulosti stáli domy chudoby plánuje vystavať byty, kancelárie, obchody a hotel. Investícia za 180 miliónov eur (zhruba 6 mld. Sk) nadviaže na luxusnú obytno-komerčnú zónu River Park, ktorá sa buduje na časti priestorov Parku kultúry a oddychu.

Developer na území Zuckermandlu plánuje postaviť sedem budov. Od Žižkovej ulice v miernom stúpaní smerom k hradnému vrchu vyrastú pozdĺž dunajského nábrežia tri z nich. V spodnej časti, medzi Nábrežím armádneho generála L. Svobodu a Žižkovou zvyšné štyri stavby. Celkovo by v areáli malo vzniknúť 150-tisíc štvorcových metrov úžitkovej plochy. 

Výstavba by mala stúpať do výšky smerom k existujúcim panelovým domom pri električkovom tuneli. Objekty najbližšie k Novému mostu budú mať tri podlažia s jedným ustúpeným, ďalšie ich budú mať šesť a dve ustúpené. Vežiaky tesne susediace s existujúcimi panelákmi potiahnu do výšky ôsmich podlaží s dvoma ďalšími ustúpenými.

Stavať by sa malo začať na jeseň roku 2008, prví návštevníci a obyvatelia komplexu doň zavítajú na jar 2012. V súčasnosti developer podľa hovorcu J&T Maroša Sýkoru oslovuje architektov, z ktorých si následne vyberie tím, ktorý Zuckermandel nakreslí. "Štruktúra fasád by mala odkazovať na históriu, nejdeme však stavať historické budovy," spresňuje pre eTREND požiadavky investora M. Sýkora.

 

J&T postaví nový Zuckermandel za šesť miliárd

River Park od J&T rastie oproti Zuckermandelu. 

J&T navrhuje výstavbu v dvoch variantoch. Oba sa líšia úžitkovou plochou jednotlivých častí. Podľa prvej možnosti vznikne v siedmich blokoch 390 bytov, podľa druhej 413. V objekte nájdu miesto dvoj- až sedemizbové byty, pričom ich rozloha bude od približne 75 po 260 m2. J&T sa však bude sústreďovať najmä na troj- a štvorizbové byty na 110 až 135 štvorcoch.

Kapacita hotela je pri oboch variantoch zhodná – 120 lôžok a 160 apartmánových bytov na celkovej ploche 18 500 štvorcových metrov. O nájomcovi hotela je podľa M. Sýkoru zatiaľ predčasné hovoriť. "Predpokladáme však komornejší charakter priestorov s rodinnou atmosférou," dopĺňa hovorca. Oproti, v komplexe River Park, už jeden veľký hotel rastie  - bude ním luxusný päťhviezdičkový Kempinski.

V Zuckermandli sa počíta aj s administratívou na vyše 4100 štvorcoch, obchodmi a službami o rozlohe 18 000 m2 a wellness centrom na viac ako dvoch tisíckach štvorcových metrov. V štyroch, prípadne dvoch podzemných podlažiach blokov vznikne 1500 až 1700 parkovacích miest. Konečný počet bude závisieť od variantu, ktorý sa napokon zrealizuje.

Mestské centrum Zuckermandel je pokračovaním aktivít J&T Real Estate na bratislavskom nábreží. Priamo na brehu Dunaja stavajú River Park s luxusnými bytmi a hotelom. Dokončený má byť v roku 2008. Obe centrá podľa plánov investora prepojí pešia lávka ponad rušnú cestu, ktorá obyvateľom Zuckermandlu sprístupní nábrežie. Developer má veľké plány aj s budovou PKO ďalej proti prúdu rieky, eTREND o nich 51846 target=blank>informoval pred dvoma rokmi. Ďalším veľkým projektom skupiny sú dvojičky 77612 target=blank>Panorama City, ktoré vzniknú na brehu Dunaja o niekoľko kilometrov ďalej po prúde v susedstve polyfunkčného centra Eurovea írskeho Ballymoru.

J&T postaví nový Zuckermandel za šesť miliárd

Blízko Dunaja plánuje J&T postaviť aj Panorama City.

Lukratívna lokalita pod hradom vzbudila pozornosť verejnosti v roku 2002. Pozemky v lokalite Zuckermandel vtedy J&T Global získala za 253 miliónov korún. Susednú Vydricu získala spoločnosť Avant z Lučenca. Obe firmy vypísali na zmenu územia architektonickú súťaž, ktorej výsledky však neboli záväzné. Na developovaní územia podľa M. Sýkoru vzájomne spolupracujú.

Zuckermandel bol v minulosti chudobným predmestím, v polovici 20. storočia sa vyprázdňoval, až v 70. rokoch pri výstavbe Nového mosta starú zástavbu takmer celkom zbúrali. Socialistický režim v tom čase zverejnil plány nahradiť ju výstavbou vežiakov s 800 bytmi. Zrealizovali výstavbu len prvých troch panelákov, ktoré stoja dodnes.

Tieto podľa J&T „nemôžu zostať dominantou územia“. Šéf J&T Real Estate Peter Korbačka však v minulosti pre eTREND pripomenul, že dominanta nemusí byť výšková. „Spokojne môže ísť o nejaké plošné usporiadanie pod výškovým domom.“ Vizualizácie projektov zóny developer zatiaľ podľa vlastných slov nemá vypracované. 

Vizualizácie - J&T Real Estate