Revitalizácia Parku kultúry a oddychu bude v réžii J&T

Revitalizácia bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO) sa rozbieha. Prvým krokom je predaj pozemkov pod areálom, ktorý poslanci mestského zastupiteľstva odsúhlasili minulý týždeň.

Ďalšou fázou bude vybudovanie novej štvrte, ktorá má doplniť charakter nového dunajského nábrežia. O jej podobe sa rozhodne na jeseň budúceho roka.

Kultúrne aktivity, ktoré boli v minulosti doménou PKO, sa majú presunúť do centra. Bratislavskí poslanci totiž odklepli aj víziu vybudovať v okolí Tehelného poľa športové a spoločenské centrum.

Do toho zapadal aj zámer, aby sa mesto stalo pätinovým podielnikom v Národnom tenisovom centre. O tom však mesto definitívne rozhodne až po letných dovolenkách.

Pod taktovkou J&T

Novým majiteľom takmer troch hektárov pozemkov sa stane bratislavská spoločnosť Henbury Development. Za pozemky mestu zaplatí necelých 281 miliónov korún.

Zmluva má byť podpísaná do dvoch mesiacov, ďalší mesiac má nový vlastník na zloženie 150 miliónov korún na účet magistrátu. Zvyšok dostane mesto prostredníctvom vecného plnenia. „Kupujúci sa zaväzuje vybudovať promenádu, ktorú po kolaudácii odovzdá mestu,“ spresňuje hovorca magistrátu Milan Vajda.

Za spoločnosťou Henbury Development stojí konzorcium štyroch realitných investorov. Okrem spoločností Copa Group so švajčiarskym pozadím a britsko-českou Karlín Group, ktoré sú aktívne predovšetkým v Prahe, je najväčšou rybou v združení realitno-poradenská Colliers International. Jej ročné výnosy presahujú 800 miliónov dolárov.

Kvarteto dopĺňa spoločnosť Naff Property registrovaná v Londýne. Jediná, ktorá je už teraz aktívna v slovenskom realitnom biznise.

V areáli Pressburgcentra neďaleko novostavby Slovenského národného divadla plánuje investovať približne päť miliárd korún. Časť z toho zhltne prestavba výškovej budovy.

Realitné aktivity Naff Property na nábreží zastrešuje developerská J&T Global. Práve tá má ako developer vystupovať aj pri revitalizácii PKO a v jeho susedstve chce vybudovať obchodno-administratívny komplex River Park za vyše štyri miliardy korún. Okrem toho na bratislavskom nábreží stavia aj rezidenčný projekt Karloveské rameno s takmer pol druha stovkou luxusných bytov.

Bez súťaže, ale s vplyvom

Výčitky ochranárskych združení, ktorým sa nepozdával výber investora bez verejnej súťaže, čím by sa podľa nich dala zvýšiť kúpna cena, magistrát odmieta. „Ak si chce mesto zachovať vplyv na to, čo má na nábreží stáť, cena nemôže byť hlavným kritériom,“ dal sa počuť primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Hovorca magistrátu argumentuje, že ak by víťaz výberového konania pozemok „preplatil“, vplyv mesta na funkčnosť územia by bol výrazne menší.

Revitalizácia Parku kultúry a oddychu bude v réžii J&T

Investor by totiž tlačil na to, aby bol projekt čo najvýnosnejší. A mesto chce mať na nábreží promenádu, ktorá bude situovaná do mestotvorných projektov pri Dunaji.

„Z pohľadu mesta je výhodné, ak bude development susedných projektov v réžii jednej skupiny,“ vysvetľuje M. Vajda. Okrem architektonickej homogénnosti to zabezpečí hladší priebeh výstavby za kratší čas.

„Ak by chcel stavať v PKO niekto iný, musel by sa dohodnúť s nami ako majiteľom susedných pozemkov,“ upozorňuje hovorca J&T Group Maroš Sýkora.

Argumenty o zachovaní vplyvu na funkčnosť projektu rozhodli aj v mediálne známej „cenovej prestrelke“ medzi developermi HB Reavis Group a TriGranit Office. Súťažili o pozemok v bratislavskom Novom Meste, ktorého majiteľom bola mestská časť. Víťazom sa nakoniec stal TriGranit, ktorý ponúkol o 20 miliónov korún menej.

Kultúra do centra, čo na nábrežie?

Do októbra budúceho roka sa magistrát dohodne s novým majiteľom pozemkov aj na odkúpení budov, ktoré na nich stoja. Mesto má teraz rok na to, aby sa s investorom dohodlo, čo bude na mieste súčasného PKO stáť.

Urbanistická štúdia, ktorá hovorí o budúcom využití tohto územia, pritom existuje už tri roky. Jej vypracovaním totiž mesto podmienilo predaj pozemkov, na ktorých má stáť River Park.

Štúdiu nakoniec nakreslil ateliér holandského architekta Ericka van Egeraata, ktorý je aj autorom vizuálneho stvárnenia River Parku. Podľa nej má z PKO ostať iba jedna sála, namiesto druhej by mala byť vybudovaná kongresová hala.

Prestavba by čakala aj športovú halu, v ktorej hrávajú svoje zápasy volejbalisti. Okolie by sa doplnilo športoviskami a oddychovými priestormi.

Vízia mesta však napovedá niečo iné. Bratislavskí poslanci odobrili plán, podľa ktorého sa má kultúra a šport presťahovať do centra.

V lokalite známej ako Tehelné pole sa má realizovať ambiciózny plán bratislavského magistrátu. V spolupráci so súkromnými investormi zamýšľa vybudovať priestory na športovo-spoločenské a voľnočasové aktivity.

Mesto chce kúpiť chátrajúci areál cyklistického štadióna od Slovenského združenia telesnej kultúry čeliaceho exekúcii. Vzniknúť tak má športový park s plochou 25-tisíc štvorcových metrov. V tejto lokalite je situovaný aj zimný štadión a kúpalisko, ktoré by sa malo dočkať kompletnej prestavby.

Podľa zámeru Slovenského futbalového zväzu by mal zase na súčasnom štadióne druholigového Slovana Bratislava vyrásť Národný futbalový štadión. Neďaleko je aj Národné tenisové centrum (NTC), do ktorého sa okrem športu postupne presúva aj množstvo kultúrno-spoločenských aktivít.

Práve NTC by v budúcnosti mohlo nahradiť PKO. Pravda, ak poslanci na jeseň dajú zelenú plánu primátora kúpiť v ňom pätinový podiel za vyše 40 miliónov korún. Na júnovej schôdzi tento plán neprešiel. Poslanci poverili primátora rokovať o kúpe budovy Istropolisu za takmer štvornásobok spomínanej sumy.

Kultúra, šport a spoločenské aktivity sa teda majú presunúť do centra mesta. Urbanistická štúdia pôvodného PKO sa tak bude pravdepodobne prekresľovať. „V diskusii s mestom budeme prehodnocovať, aký je priestor a potreba využitia súčasného PKO,“ opatrne pritakáva M. Sýkora.

Foto – Vlado Benko