Keď sa z Petržalky blížime k Jarovciam, už z diaľky vidno dve vysoké budovy. Sú to bývalé sýpky, kde sa skladovalo a sušilo obilie. V okolí je na jednej strane ešte pole, ale na druhej už byty a domy.

Toto miesto a najmä pôvodné sýpky, ktoré neboli chránené ako pamiatky, si pred rokmi všimol architekt Martin Paško. Ten stojí za revitalizáciou niekoľkých industriálnych budov v Bratislave. Rozhodol sa, že sýpky by sa oplatilo zachrániť, zrekonštruovať a dať im pridanú hodnotu. Pre svoju myšlienku našiel investora a presvedčil ho. Keď pôvodný investor z projektu vycúval, na dokončení projektu Dve sýpky sa dohodol s investičnou spoločnosťou Dynastion.

„Keďže to bol jeden z prvých developingov na Slovensku, nechceli sme sa na začiatku pustiť do niečoho veľkého. Preto tento projekt, ktorý má len 48 bytov, sa nám zdal ideálny,“ vysvetľuje projektový manažér spoločnosti Dynastion Michal Markulják.

Majiteľkou tejto firmy je Svetlana Dankovičová, ktorá sa venuje najmä privátnemu bankovníctvu. Podľa jej slov aj jej klienti tento projekt brali ako dobrú investíciu, ktorá sa môže nielen zhodnotiť, ale aj zanechať v Bratislave pozitívnu stopu. Projekt sa nachádza tesne pred dokončením. Kolaudáciu naplánovali na koniec tohto roka. Oficiálne otvorenie námestia a celého projektu firma plánuje na 1. máj 2021.

Rozhovor pre ekonomický týždenník Trend s architektom Martinom Paškom, ktorý stojí aj za rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne na bratislavských Mlynský Nivách, či projektom Dve sýpky v Jarovciach.
Neprehliadnite

Industriálne budovy predražujú developerom projekty, ale oplatí sa ich zachovať

Podpora lokálpatriotizmu

Pôvodná idea architekta bola zachovať budovy oboch sýpok a dať im kultúrnu a spoločenskú funkciu. Neskôr sa k nej pridalo bývanie, ktoré dokáže kultúru zaplatiť. Dnes okolo sýpok vznikajú dva bloky bytov a nebytových priestorov, ktoré budú primárne slúžiť pre gastronómiu, nie pre obchody. Developer chce najmä obyvateľom Jaroviec ponúknuť kvalitné bývanie a vytvoriť námestie medzi starými sýpkami a bytmi. Vznikne tak nový verejný priestor, ktorý v Jarovciach chýba. Byty sú navyše orientované do obytnej zóny v okolí, do námestia zase smerujú všetky nebytové loftové priestory.

Prvé byty a nebytové priestory v projekte si podľa M. Markuljáka kúpuli najmä obyvatelia Jaroviec, čo by malo podporiť lokálny patriotizmus. Pri projekte si architekt a developer urobili anketu, aké prevádzky a funkcie by si záujemcovia na námestí predstavovali.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa