Mesto spustilo nedávno avizovanú medzinárodnú architektonickáú súťaž, v ktorej má vzniknúť návrh premeny vzácneho historického komplexu budov nachádzajúceho sa na rohu Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulice.

Zámerom magistrátu je obnova pôvodnej funkcie Grösslingu. Ku kúpeľom majú pribudnúť nové formy kultúrno-komunitných aktivít. Celý objekt bude podľa mesta určený pre verejnosť.

Slovenský unikát

Objekt historických mestských kúpeľov, s pôvodným názvom Bad Pozsony podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu, je unikát už od svojho vzniku v roku 1985, keď ľudí prekvapil centrálny 25-metrový bazén s charakteristickými modrými kachličkami. Okrem toho disponovali kúpele aj menším bazénom, saunou a rozsiahlou šatňou.

Objekt prešiel viacerým rekonštrukciami a prístavbami. V roku 1913 sa vybudovala nová časť kúpeľov, v ktorej pribudli bazény a sauny. V časti budovy orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu.

Na kúpeľoch Grössling sa podpísal čas. Pozrite si, v akom stave je historický areál

Pohľadnica z roku 1895 ukazuje pôvodnú podobu mestských kúpeľov Grössling Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

V roku 1930 sa pristavila ďalšia časť kúpeľov z dielne architektov Friedricha Weinwurma a Ignáca Vécseia. Kúpele sa rozrástli aj o byty.

Celý komplex sa

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa