Prudké zdražovanie bývania je realitou v piatich z ôsmich krajov, pričom len v jednom regióne zaznamenali ceny medziročný pokles, ukázali aktuálne štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS).

Takmer 17 percent si museli ľudia priplatiť oproti situácii spred roka pri kúpe bytu v Nitre a okolí. Okolo deviatich a desiatich percent sa hýbal nárast v regiónoch Žiliny, Trenčína, Trnavy a Bratislavy. Lacnejšie sa predávali byty v priemere len v Banskobystrickom kraji.

Zrýchlil sa nielen nárast cien bytov na 11,2 percenta, ale aj zdražovanie domov až na dvojnásobné tempo oproti koncu vlaňajška - 3,4 percenta. Kým priemerné ceny bytov zaostávajú za rekordom z polovice roku 2008 už len o necelé tri percentá, rodinné domy sú lacnejšie o 15 percent. Pritom ceny väčších – štvorizbových a päťizbových bytov už predkrízové maximum prelomili.

Ako sa zmenili ceny v regiónoch (eur/m2)
Kraj Priemerná cena v 1. štvrťroku 2017 Medzikvartálna zmena v % Medziročná zmena v %
Bratislavský 1 873 +2,24 +8,60
Trnavský 912 +3,28 +8,70
Nitriansky 644 +4,38 +16,88
Trenčiansky 705 +5,22 +8,80
Žilinský 839 +0,50 +9,96
Banskobystrický 709 -0,56 -2,07
Košický 953 +0,21 +2,69
Prešovský 806 +0,37 +2,81
SR spolu 1 332 +2,15 +7,59
Zdroj: Národná banka Slovenska

„Úroveň priemernej ceny bývania sa bude pravdepodobne aj naďalej mierne zvyšovať. Dokončovanie developerských projektov, zohľadňovanie komplexnejších kritérií pri poskytovaní úverov a čiastočne aj vplyv bázického efektu by sa však mohli premietnuť do zmiernenia medziročného rastu priemernej ceny bývania v nasledujúcich štvrťrokoch,“ predpovedajú analytici Menového úseku NBS.

Začiatkom roka rástli priemerné ceny všetkých typov nehnuteľností na bývanie. Najvýraznejšie oproti minulému roku zdraželi jednoizbové byty (o 16,1 percenta) a spomedzi bytov najmiernejšie štvorizbové (o 4,8 percenta). Ceny rodinných domov sa zvýšili medziročne v priemere o vyše tri percentá a ceny rodinných víl o vyše sedem percent.

Zrýchlenie nárastu cien sa už prejavilo aj na zhoršovaní dostupnosti bývania vo všetkých regiónoch. „Rast priemernej ceny bývania nebol v prvom štvrťroku 2017 vo väčšine regiónov dostatočne kompenzovaný rastom príjmov domácností,“ vysvetľujú analytici centrálnej banky.

Aktuálne si môžu ľudia z priemerného hrubého mesačného príjmu kúpiť od 0,7 m2 obytnej plochy v Bratislavskom kraji po 1,4 m2 v Nitrianskom kraji. Na priemerné bývanie s rozlohou 60 m2 tak v Nitrianskom kraji stačí priemerný hrubý príjem za 3,6 roka a v Bratislavskom až za 6,8 roka.

Ceny bytov už rastú do rizika

Kompozitný index na hodnotenie vývoja ceny bývania Zdroj: NBS

Analytici menového úseku národnej banky sa pozreli aj na to, či je aktuálny vývoj priemernej ceny bývania a najmä bytov v súlade s vývojom ekonomickej výkonnosti a príjmovej situácie domácností. Mieru rizika spojenú s vývojom cien nehnuteľností odráža kompozitný index na hodnotenie vývoja cien bývania. Jeho hodnota sa v prvom štvrťroku 2017 posunula do hornej časti pásma vzostupu a pri bytoch dokonca mierne prekročila začiatok rizikového pásma.

„Za inak nezmenených podmienok by aktuálne hodnota kompozitného indexu pre priemernú cenu bývania prekročila hranicu rizikového pásma pri jej náraste o ďalších zhruba 25 eur za štvorcový meter,“ upozorňujú analytici.

Pozrite si historický vývoj cien nehnuteľností na bývanie v prehľadnom grafe.