Trh s nehnuteľnosťami zažíva po rokoch rastu mierne výkyvy. V dôsledku vysokých úrokových sadzieb a nižšej dostupnosti hypoték, dopyt po kúpe domu či bytu ustal a ceny klesajú. Prípadní kupci vyčkávajú na zľavy, realitky už dokonca ponúkajú aj rôzne bonusy ako parkovacie státie či kuchynskú linku zdarma.


V istej skupine kupujúcich je však situácia iná. Keď J&T Banka v spolupráci s výskumnou agentúrou Perfect Crowd mapovala očakávania českých milionárov za rok 2021, zistila, že zhruba tretina opýtaných bola presvedčená, že im rezidenčné nehnuteľnosti prinesú zaujímavé zhodnotenie. Neskôr skúmala tieto postoje znova. Smerom k očakávaniam na rok 2023 však už bolo optimistických len 19 percent investorov. Klesla i dôvera vo výnosnosť stavebných pozemkov.

Napriek tomu, že nehnuteľnosti už až tak nevynášajú a bohatí im ani veľmi neveria, kupujú ďalej. Dôvodom je, že ich považujú za konzervatívne investície, ktoré môžu slúžiť ako poistka proti turbulenciám na trhu. „Pred vlaňajšími prepadmi mladí investori nechápali, ako môžu ľudia v generácii ich rodičov investovať do nehnuteľností, keď oni držia akcie a zhodnocujú majetok v rádoch desiatok percent. Lenže keď technologické akcie spadli, mladí dostali svoju prvú veľkú školu. A my teraz vidíme, že začínajú vyhľadávať aj nehnuteľnosti, obzerajú sa po dlhopisoch a začali oveľa viac chápať prístup starších investorov,“ vyhlásil pre české HN zástupca riaditeľa privátneho bankovníctva J&T Banky Roman Koděra.

Vlastné bývanie sa cení

Podobnú skúsenosť badať aj na Slovensku. Hlavný analytik Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský potvrdil, že kupujúci, ktorí majú prostriedky, stále nakupujú. „Aj pre Slovákov je investícia do nehnuteľnosti stále veľmi obľúbená. Ich ceny v princípe desiatky rokov len rastú. Zažili sme len malé výkyvy s minimálnymi poklesmi. Preto si Slováci tento typ investície veľmi obľúbili,“ vysvetľuje. Navyše vlastníctvo nehnuteľnosti sa na Slovensku podľa neho veľmi cení a každý kto môže, sa snaží zabezpečiť si vlastné bývanie. „Myslím si, že v tomto sme so susedným Českom na tom veľmi podobne.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa