Titáni korporátneho sveta, vznešení predstavitelia krajín Perzského zálivu či ruskí magnáti. Títo všetci využívajú zahraničné spoločnosti k tomu, aby si v Spojenom kráľovstve skupovali majetok. Britská vláda by teraz rada poznala ich mená, píše agentúra Bloomberg.
Oblasť St. George’s Hill skrýva oplotené vily so širokými príjazdovými cestami, vnútornými bazénmi, upravenými záhradami, kamerovými systémami a ochrankou. Iba málo vecí naznačuje, komu by toto bohatstvo mohlo patriť.
Oveľa viac informácií poskytuje nový britský register zahraničných subjektov, ktorý je súčasťou snahy vlády o zvýšenie transparentnosti britského trhu s nehnuteľnosťami. Ten bol dlho rajom pre najbohatších ľudí sveta. Z registra teraz možno vyčítať, kam toto zahraničné bohatstvo putuje.
Vznik registra predstavuje výraznú zmenu politiky, keďže zahraničné spoločnosti musia uviesť mená skutočných vlastníkov, inak budú čeliť stíhaniu. Subjekty so sídlom v Spojenom kráľovstve tak musia robiť už od roku 2016. Aj keď sa to dotkne mnohých zákon dodržujúcich investorov, britská vláda má v pláne zakročiť proti praniu špinavých peňazí na britskom trhu s nehnuteľnosťami.
Všetka táto snaha zatiaľ viedla k tomu, že subjekty založené v zahraničí – na Kajmaních ostrovoch, v Hongkongu či vo Švajčiarsku – odhalili podrobnosti o skutočných vlastníkoch britských pozemkov. Sú medzi nimi členovia kráľovských rodín, miliardári či investori do kryptomien.
Bloomberg menovite spomína ruského magnáta Alexandra Frolova, ktorý je bývalým výkonným riaditeľom oceliarskej spoločnosti Evraz. Podľa údajov z registra si majetok v Británii kúpil v roku 2008 a zaplatil zaň 9,8 milióna libier. V roku 2022 sa v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine ocitol na britskom sankčnom zozname.
Na tom, že zahraničné spoločnosti v Spojenom kráľovstve vlastnia majetok, podľa britského ministra Martina Callanana nie je v podstate nič zlé. „Všetci však máme právo vedieť, kto za každou z týchto spoločností stojí,“ dodal.
Medzi ďalšími zaregistrovanými vlastníkmi figuruje rodina Perssonovcov, ktorej patrí odevný gigant H&M, či James Dyson – najbohatší človek v Spojenom kráľovstve.
Niektoré subjekty v novom registri sú však aj naďalej neviditeľné. Mimovládnej organizácii Transparency International sa podarilo identifikovať takmer 52-tisíc nehnuteľností v Anglicku a Walese. Tie prostredníctvom zahraničných subjektov vlastnia anonymní vlastníci. Zo správy mimovládky takisto vyplynulo, že veľká časť britských vlastníkov nehnuteľností, ktorí boli v minulosti vyšetrovaní pre podozrenia z korupcie, zneužívala zahraničné subjekty, aby nimi zakrývala svoju identitu.