Slováci majú jedno z najmenej dostupných bývaní v Európe. Priemerný zamestnanec minie takmer trinásť ročných príjmov na byt s rozlohou 70 metrov štvorcových. Na rovnako veľkú nehnuteľnosť musia o pár mesiacov dlhšie pracovať len obyvatelia Českej republiky. V oboch krajinách sa s veľkou pravdepodobnosťou v ostatných rokoch nafúkla cenová bublina.

Vo väčšine európskych krajín ľudia na rovnako veľkú nehnuteľnosť pracujú výrazne menej, Nemci napríklad len šesť a pol roka. Írom si stačí odložiť len trojročný hrubý príjem. Slovensko vychádza ako drahá krajina aj pri porovnaní hlavných miest. „Bratislava je po Amsterdame a Prahe treťou najmenej dostupnou metropolou, pokiaľ ide o vlastné bývanie. Na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových potrebuje obyvateľ Bratislavy 13,7 hrubých ročných miezd,“ konštatuje analýza Deloitte Property Index. Nelichotivý stav je výsledkom nepríjemnej kombinácie vysokých cien, nízkych platov, nedostatku bytov a lacných hypoték.

Práve posledný ukazovateľ sa začína meniť ešte k horšiemu. Od leta minulého roku razantne stúpajú úrokové sadzby slovenských hypoték. Vlani v decembri dosiahol priemerný úrok 3,04 percenta, čo bolo tesne pod priemerom eurozóny. Lenže samotné zdraženie pôžičiek nemusí na prasknutie cenovej bubliny stačiť. Na domácom trhu je stále obrovský nedostatok voľných bytov a v súčasnosti prichádza len mierne zlacňovanie.

Málo bytov – vysoké ceny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa