Developer Corwin sa už dlhšie zaoberá myšlienkou, že v areáli bývalej fabriky na rastlinné oleje Palma-Tumys na Račianskej ulici v Bratislave postaví viacpodlažnú drevenú kancelársku budovu. Tá by mohla byť na Slovensku raritou.

Minulú jeseň developer zadal študentom z Dreveného ateliéru na Ústave ekologickej a experimentálnej architektúry FAD STU v Bratislave  projekt, aby pripravili návrhy ako by tá budova mohla vyzerať. Študenti pod vedením architektov Lukáša Šípa a Tibora Vargu vytvorili viacero vizualizácii, ktoré sú zaujímavé a najmä ukazujú kam smeruje uvažovanie mladých architektov.

Zadanie: čo najviac dreva

Zadanie developera bolo na polyfunkčný objekt, ktorý by mal drevený nosný konštrukčný systém, prípadne by mohli byť na ňom použité aj hybridné materiály.

Budova mala mať hrubú podlažná plochu okolo 15-tisíc štvorcových metrov a výšku maximálne päť nadzemných podlaží. Taká je totiž súčasná požiarna norma na výšku drevostavieb na Slovensku.

Budova by podľa zadávateľa mala mať zelenú strechu s pochôdznou časťou s terasou pre nájomníkov. Budúci kancelársky objekt by mal mať aj podzemné garáže v železobetóne. K jeho vybaveniu by malo patriť aj exteriérové tienenie, otváracie okná a budova by mohla mať aj drevenú fasádu.

Najvyššia drevená budova na svete v Nórsku
Neprehliadnite

Výškové drevostavby aj na Slovensku? Možno vyrastú v projekte Palma

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa