Investície sú určené aj pre obnovu staníc záchrannej služby

Slovenský plán obnovy a odolnosti, ktorý kladne prijala Európska komisia (EK), má pre nás hodnotu 6,3 miliardy eur. Túto dobrú správu pre našu krajinu oznámila 21. júna predsedníčka eurokomisie Ursula Von der Leyenová. Z balíka 6,3 miliardy eur je na renovácie starých a výstavbu nových nemocníc určených 988 miliónov eur, takmer miliarda eur. Analytik Richard Paksi z platformy Budovy pre budúcnosť konštatoval , že s prípravou je na tom najlepšie ministerstvo zdravotníctva, ktoré už pracuje s určitou časťou projektov výstavby alebo obnovy nemocníc. Rezort zdravotníctva v reakcii pre TREND uviedol, že na reformy plánu obnovy nadväzuje investičná činnosť. Okrem výstavby nemocníc v novej sieti ide aj o výstavbu a obnovu staníc záchrannej zdravotnej služby, podporu otvárania nových ambulancií primárnej starostlivosti v nedostatkových oblastiach či o projektovú o prípravu a projektové riadenie investícií.

Bratislava - Mickiewiczova ulica - Univerzitná nemocnica - Nemocnica Staré mesto
Neprehliadnite

Slovensko má na obnovu a stavbu nemocníc z Európskej únie takmer miliardu eur

 

Jurkovičovu tepláreň otvoria v auguste

Tepláreň v Bratislave z dielne legendárneho slovenského architekta Dušana Jurkoviča prešla rekonštrukciou a zmenila svoj účel. Stala sa z nej moderná budova s 3 900 štvorcovými metrami flexibilných plôch a celkovou kapacitou približne 450 miest v zdieľaných pracovných priestoroch. Zrekonštruoval ju developer Penta Real Estate v rámci projektu Sky Park by Zaha Hadid. Developer otvorí po pilotnom projekte flexibilného prenájmu v pražskej budove Churchill svoje priestory aj v Jurkovičovej teplárni už v auguste tohto roka. Informoval o tom tento týždeň. Národná kultúrna pamiatka v bývalej idustriálnej zóne v širšom centre mesta je v súčasnosti v poslednej fáze kolaudácie. Po dokončení v nej okrem kancelárií bude aj multifunkčná sála, galéria moderného umenia, strešná terasa či oddychové zóny. Tepláreň bude otvorená aj pre širokú verejnosť. Jej komplexná rekonštrukcia si vyžiadala takmer 12 miliónov eur.

Jurkovičova Tepláreň Sky Park
Neprehliadnite

Bratislavskú Jurkovičovu tepláreň čaká v auguste reštart: Miesto pre kancelárie aj komunitu

 

Moderná administratívna výstavba musí reagovať na pandémiu

V bratislavskom Novom Meste pokračuje výstavba kancelárskeho projektu, ktorý nadväzuje na Lakeside park 01. V rozvíjajúcej sa lokalite hlavného mesta s prepojením na verejnú a železničnú dopravu budú ďalšie moderné administratívne priestory Lakeside park 02 a pred budovou verejný priestor. Na realizácii projektu s prenajímateľnou plochou 14-tisíc štvorcových metrov spolupracujú spoločnosti Immocap a Wood& Company. S dokončením prác sa počíta v roku 2022.V rámci antipandemickej bezpečnosti v novom objekte vymenili spoločnosti Immocap Group a Wood& Company nové technológie za pôvodne plánované, napríklad pri riadenom vetraní – rekuperácii. Viaceré riešenia, ktoré zvolili, predstavujú nadštandard, a nie zanedbateľné náklady.

 

Lake Side Park 02
Neprehliadnite

V bratislavskom Lakeside Parku 02 sú pred finišom, už stavajú desiate poschodie

 

V širšom centre Bratislavy pribudne škôlka

Developer Grafobal Group Devolopment v rámci prípravných prác v súčasnosti búra staršie stavby v lokalite Prístavnej ulice pre rezidenčný projekt Prístavná 1. V širšom centre hlavného mesta je naplánovaných 95 bytov a ateliérov, z ktorých je zatiaľ predaných či rezervovaných 48 percent.

Ateliér môže slúžiť majiteľovi aj ako pracovný priestor. Byty predáva developer v štandarde s chladenými stropmi či hliníkovými žalúziami. V podzemí má byť 304 parkovacích miest. Podľa oficiálnych informácií bude súčasťou projektu aj materská škola, primárne pre obyvateľov Prístavnej 1. Developer rokuje s viacerými záujemcami o škôlku, medzi ktorými je aj mestská časť Bratislava-Ružinov. Kolaudácia projektu je naplánovaná na štvrtý kvartál 2023, keď odovzdajú priestory budúcim vlastníkom materskej školy.

Projekt Prístavná v Bratislave
Neprehliadnite

V bratislavskej Prístavnej 1 budú byty aj škôlka. V súčasnosti búrajú staršie stavby

 

Upozornenie z rakúskeho realitného trhu

Rakúske Grémium pre stabilitu finančného trhu, ktoré tvoria zástupcovia ministerstva financií, centrálnej banky a úradu pre finančný dohľad, varuje pred rastúcimi systémovými rizikami na realitnom trhu a pred uvoľňovaním podmienok pre bankové úvery pre súkromné osoby. Ide o výrazne rýchlejší nárast hypoték pre domácnosti, ktorý v apríli medziročne dosiahol 6,6 percenta, ako aj cien nehnuteľností, tie stúpli o 12,3 percenta v prvom kvartáli 2021. Tento vývoj v Rakúsku je citeľný aj v európskom porovnaní. Pre pozorovateľov z toho vyplývajú ,,náznaky rastúceho prehriatia realitného trhu". V prípade cenových korektúr to v minulosti v mnohých krajinách často viedlo k citeľnému poklesu životnej úrovne.

JB 20 Viedeň - Muž s ochranným rúškom kráča okolo zatvoreného obchodu v centre Viedne 2. decembra 2020. Rakúska vláda v stredu oznámila, že hotely a reštaurácie v krajine zostanú zatvorené do 6. januára. Toto opatrenie má zabrániť tomu, aby do Rakúska prichádzali zahraniční turisti, informuje agentúra DPA. Rakúsko bude v termíne od 7. decembra do 10. januára vyžadovať povinnú desaťdňovú karanténu od cestujúcich prichádzajúcich z krajín, kde je počet nakazených koronavírusom za dva týždne vyšší a
Neprehliadnite

Rakúska centrálna banka varuje pred prehriatím realitného trhu