Mesto Trnava spustilo verejnú súťaž na realizátora dlho očakávanej rekonštrukcie Námestia SNP. Obnoví sa jeho celkový vzhľad, dôležitým momentom bude zmena polohy pamätníka osloboditeľov, ktorý otočia o 90 stupňov. Informovala o tom hovorkyňa radnice Veronika Majtánová. Vynaložené prostriedky mesto predpokladá vo výške 2,8 milióna eur.

Kritický stav

Námestie, do ktorého ústi Hlavná ulica, je dlhodobo v kritickom stave a podlieha materiálovej i spoločenskej degradácii.

V rámci rekonštrukcie dostane nové spevnené povrchy vrátane opráv unikátneho betónového mostného prekrytia Trnávky, obnovia sa inžinierske siete a pribudne nová zeleň. Na miesto pôvodneho barokoveho mosta preložia sochy Panny Márie a sv. Jozefa.

„V rámci nového dopravného riešenia uzatvoríme prejazd z Rázusovej na Andreja Žarnova popri evanjelickom kostole a vytvorí sa tam pešia zóna. Vďaka tomu sa utlmí doprava a posilní bezpečný a bezbariérový charakter lokality pre peších. Na tieto úpravy následne nadviaže projekt cyklotrasy na Ulici A. Žarnova,“ upozornila hovorkyňa.

Návrat do 20. rokov

Architektonický návrh je návratom k pôvodnej podobe námestia z 20. rokov minulého storočia z dielne českého architekta Josefa Mareka.

Mesto aktuálne rekonštruuje aj susediaci Ružový park za 2,7 milióna eur, po zrekonštruovaní oboch projektov bude mať Trnava podľa Majtánovej dva nové atraktívne verejné priestory pre domácich aj návštevníkov mesta.

„Po úspešnom vysúťažení dodávateľa stavby sa môže obnova námestia začať na budúci rok. Pri optimistickom variante, že všetko pôjde, ako má, odhadujeme dobu realizácie na jeden a pol roka. Z toho vyplýva, že najskorší možný termín ukončenia stavby je do konca roka 2023,“ doplnil Peter Purdeš z odboru územného rozvoja a koncepcií trnavskej radnice.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke z dronu pohľad na výstavbu a budovy na nábreží Dunaja - zľava v popredí komplex Eurovea, v pozadí tri budovy projektu Sky Park, Panorama Towers, Tower 115, Eurovea Tower (vo výstavbe) a celkom vpravo budova projektu Klingerka v Bratislave, 17. apríla 2022. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Vallo: Nová stavebná legislatíva ohrozuje kontrolu nad rozvojom Bratislavy