Spoločnosti Incheba a J&T Real Estate (JTRE) spochybnili v utorok štúdiu uskutočniteľnosti kongresového centra v Bratislave, ktorú odovzdalo v auguste tohto roka Občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum (OZ NKKC). Posúdil ju Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), s ktorým ju konzultovalo. V argumentácii použili práve konštatovania útvaru.

Občianske združenie si za odbornou úrovňou 300-stranového dokumentu, naopak, stojí. Pripomenulo, že nerozhodovalo o lokalite, ale na základe vopred známych kritérií hodnotilo finálne tri projekty. Odporučilo v štúdii projekt s najmenšími rizikami, ktorý je realizovateľný do slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2030.

Sála Nového Istropolisu
Neprehliadnite

Podľa štúdie je pre kongresové centrum najvhodnejšia lokalita Immocapu

Podľa štúdie uskutočniteľnosti je po viackriteriálnej analýze najmenej rizikový projekt Nový Istropolis na Trnavskom mýte od developera Immocap (87,7 boda), pred Novým Lidom od JTRE (68,7 boda) a projektom Incheby (66,8 boda). Obe spoločnosti však považujú výber lokality a partnera pre výstavbu centra za netransparentný, nedôveryhodný a šitý na mieru pre jedného z uchádzačov.

Hodnotenie ponúk projektu Národného kultúrneho a kongresového centra

Kritérium

Max

Incheba

Nové Lido

Nový Istropolis

Lokalita (širšie vzťahy a urbanistické súvislosti)

20

16,7

12,3

16,3

Pozemok (užšie vzťahy a súvislosti zóny)

15

14,5

7,5

12,5

Rozpracovanosť projektu/územia

20

11

11,7

19,7

Súlad prípadného dispozičného riešenia s plánmi a očakávaniami NKKC

20

11

15,3

18,3

Synergie zámeru NKKC s plánmi developera

10

5,2

6,8

8,3

Realizačná kvalita partnera

15

8,5

15

12,5

Súčet prielených bodov

100

66,8

68,7

87,7

PRAMEŇ: Štúdia uskutočniteľnosti NKKC 2021

 

Právnik a člen pracovnej skupiny Martin Javorček v reakcii odmietol akékoľvek jej prepojenie na ktoréhokoľvek z troch finálne posudzovaných kandidátov. Cieľom štúdie bolo podľa neho posunúť diskusiu o vzniku centra na vyššiu odbornú úroveň. Samotná štúdia mala byť dôležitým informačným podkladom.

Projekt Národného kultúrneho a kongresového centra
Neprehliadnite

Incheba sa hnevá. Postup pracovnej skupiny NKKC považuje za netransparentný

Komunikácia v krízovom stave

Osobitnou kapitolou príbehu NKKC je škrípajúca komunikácia medzi občianskym združením (OZ) a JTRE a Inchebou, ktorá sa podpísala z ich strany okrem iného pod nedôveru k výsledkom štúdie. Tu však stojí slovo proti slovu. Obe firmy tvrdia, že o výsledkoch sa dozvedeli z médií, nie priamo od OZ.

„Načasovanie zverejnenia 300-stranovej štúdie krátko pred Vianocami, počas vrcholiacej pandémie a v neskorých večerných hodinách nám nedovolilo adekvátne zareagovať. Na štúdiu budeme reagovať až po jej podrobnom preštudovaní,“ napísali. Navyše OZ vyzvali, aby súhlasilo so zverejnením vzájomnej komunikácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa