Zmeny v Bratislave do roku 2030 sa udejú najmä v doprave, školstve, športe, kultúre, životnom prostredí, územnom plánovaní či technickej infraštruktúre. V meste má vzniknúť 64 kilometrov nových cyklochodníkov naviazaných na centrum, plánuje sa modernizácia mestskej hromadnej dopravy (MHD), vysadí sa viac zelene v uliciach a majú pribudnúť aj ďalšie nájomné byty.

Takmer 700-stranový strategický dokument Bratislava 2030 schválili poslanci mestského zastupiteľstva vo štvrtok 23. júna. Tento plán stanovuje dokopy 70 cieľov, na ktoré sú naviazané konkrétne opatrenia. Úlohou Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) bude dohliadnuť na napĺňanie stratégie a každý rok vyhodnocovať úspešnosť aktivít.

Zlepšiť život všetkým Bratislavčankám a Bratislavčanom, dokázať konkurovať životnej úrovni v okolitých európskych krajinách a čeliť rôznym neočakávaným výzvam či posunúť hlavné mesto do nového desaťročia v lepšej kondícii —  strategický plán Bratislava 2030 prináša víziu aj konkrétne opatrenia, vďaka ktorým sa z Bratislavy stane ešte lepšie mesto pre život. Desiatky odborníčok a odborníkov najskôr analyzovali najväčšie problémy a výzvy, ktorým hlavné mesto čelí, následne pripravili detailné riešenia situácie.

Na modernizáciu MHD treba 611 miliónov eur

Bratislava tak už má plán, ako vyriešiť situáciu so zhoršujúcou sa dostupnosťou bývania, čoraz citeľnejšou zmenou klímy či dopravnou situáciou. Mesto má zároveň vyčíslené finančné náklady na jednotlivé projekty. Napríklad na modernizáciu mestskej hromadnej dopravy je potrebných 611 miliónov eur. Vzhľadom na rozsah potrieb Bratislavy, do realizácie jednotlivých opatrení bude potrebné zapojiť množstvo externých prostriedkov vrátane peňazí z eurofondov, Plánu obnovy a odolnosti SR či ďalších foriem financovania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa