Aktualizácia 19:50:

Búranie budovy bývalej lisovne bakelitu podľa hovorcu Ružinova Maroša Smoleca nie je odobrené povolením. Agentúra SITA informovala, že povolené je búranie piatich objektov v areáli, nie však trojpodlažnej lisovne. "Pokiaľ nebude právoplatné rozhodnutie, budova je stále chránená," vyjadril sa zároveň hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Konanie vo veci vyhlásenia objektu za národnú pamiatku podľa neho stále pokračuje. Či však napokon nebude chránená len hŕstka ruín je otázne. Veľká časť budovy dnes večer už nestála.

Začalo sa búranie bratislavskej Gumonky

Správa zverejnená 29.8.

Úvahy o ďalšom osude údajne kontaminovaného priestoru na Košickej ulici sú už v týchto dňoch jasné. Búranie areálu Gumonu sa začalo, na mieste plánujú postaviť 45-podlažný vežiak, stovky bytov a hotel. Celková investícia predstavuje zhruba osem miliárd korún.

Začalo sa búranie bratislavskej Gumonky

Pôvodne sa hovorilo o vyhlásení budovy lisovne, ktorú vidno z Košickej, za národnú kultúrnu pamiatku. Podľa denníka Sme v máji skutočne za industriálnu pamiatku vyhlásená bola, no jeden z majiteľov sa odvolal. Minister kultúry mal neskôr zrušiť rozhodnutie pamiatkarov kvôli nedostatočnému zdôvodneniu ochrany.

Budovy aj pôda sú podľa zástupcu investora silne zamorené z čias bombardovania rafinérie Apollo. „Bez zbúrania hál fabriky sa parcely ani nedajú vyčistiť,“ 126636>vyjadril sa vo februári Gustáv Laca z Koruna Invest pre TRENDreality.sk.

Začalo sa búranie bratislavskej Gumonky

Investorom výstavby komplexu pomenovaného Klingerka sú dve firmy patriace do impéria rodiny Lexovcov – Hotel Tatra, a.s., a Internationale s.r.o. Tretím je spomínaná Koruna Invest.

Foto – Ľuboš Mistrík, d3k0, www.imhd.sk