Rozsiahla výstavba v okolí bratislavských Mlynských Nív sa pravdepodobne tak skoro nezastaví. V lokalite sa totiž pripravuje ďalšia niekoľkomiliardová investícia, plány hovoria o komplexe s dvoma 40-podlažnými vežiakmi, obchodmi, kanceláriami a bytmi.

Dokopy má v areáli bývalej továrne Gumon ohraničenom Košickou, Pláteníckou, Prievozskou a na ďalšom priľahlom pozemku vzniknúť niekoľko objektov s vyše 200-tisíc m2 úžitkovej plochy. Investor vytvorí podľa dokumentov predložených štátnym orgánom približne 124-tisíc m2 podlahovej plochy pre bývanie. Číslo môže znamenať okolo 1200 bytov, občianska vybavenosť má zabrať zhruba 44-tisíc štvorcov, kancelárie ďalších 40-tisíc m2.

Namiesto Gumonu 40-podlažné veže

Projekt s názvom Klingerka je rozdelený na štyri bloky. Dominantou areálu budú dve po celej výške prepojené veže na rohu Košickej a Prievozskej. Vyššia by mala mať 45 nadzemných podlaží, nižšia o sedem menej, v oboch plánujú kancelárie aj byty.

Na rohu križovania Košickej a Prístavnej by mal vyrásť 28-podlažný hotel s kapacitou takmer 600 lôžok. Pôjde o jedno- až dvojlôžkové izby a niekoľko apartmánov. V trojpodlažnom parteri by mala byť aj kongresová hala so zhruba 500 miestami.

Namiesto Gumonu 40-podlažné veže

Na pozemku medzi Valchárskou, Súkenníckou a Prístavnou vznikne ďalší polyfunkčný blok, ktorý bude od zvyšnej výstavby izolovaný Plátenickou ulicou. V rámci neho plánujú postaviť päť 9- až 22-podlažných bytoviek prepojených parterom. Trojpodlažná podnož zahrnie drobné obchody a služby.

Mimo posledného menovaného bloku majú byť všetky tri prepojené spolu s parterom aj troma podzemnými podlažiami garáží. Tie prinesú vyše 3 300 parkovacích miest, na povrchu má vzniknúť len približne stovka.

Namiesto Gumonu 40-podlažné veže

Hotel spolu s kongresovým centrom sa má nachádzať na rohu Košickej a Prístavnej.

Celkové odhadované náklady na projekt sa pohybujú vo výške zhruba 7,7 miliardy korún, čo by Klingerku zaradilo medzi najnákladnejšie realitné investície na Slovensku. Projekt sa aktuálne nachádza vo fáze posúdenia vplyvov na životné prostredie, s výstavbou plánuje developer začať najskôr na jar 2009. Komplex by mal byť potom podľa jeho odhadov hotový koncom roka 2011.

Otáznym ostáva osud továrne známej ako Gumonka, ktorá sa nachádza na záujmových pozemkoch. Podľa nedávnych slov hovorkyne ministerstva kultúry Sone Uličnej pre agentúru SITA je aj Gumonka jedným z možných kandidátov na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku. Projekt výstavby Klingerky predložený štátnym orgánom so zachovaním továrne zatiaľ nepočíta, avšak existujú úvahy, že by v novej výstavbe mala svoje miesto. Diskusia o zachovaní starých bratislavských tovární sa rozvírila po zbúraní viacerých priemyselných objektov v rámci 89767>projektu Twin City.

Namiesto Gumonu 40-podlažné veže

Nová výstavba by mala nahradiť areál Gumonu.

Navrhovateľom výstavby Klingerky sú tri spoločnosti, menovite Koruna Invest, a.s., Internationale, s.r.o., a Hotel Tatra, a.s. Podľa informácií TRENDreality.sk ide o vlastníkov jednotlivých pozemkov, no či bude jedna z týchto spoločností aj projekt priamo developovať, zatiaľ nie je známe. Architektonické riešenie pripravila bratislavská kancelária A.pro.

Vizualizácie – A.pro a Jozef Struhař

Foto - Klub ochrany technických pamiatok