Respirátory sú bežnou výbavou stavebných pracovníkov, zvyčajne ich používajú, aby sa chránili pred prachom či chemickými výparmi. V týchto dňoch ich však musia nosiť z iného dôvodu a na každom kroku.

Popri sprísnení pravidiel nosenia ochranných pomôcok sa stavbári pre šíriacu sa nákazu koronavírusu nezdružujú na poradách. Informácie sa na niektorých stavbách distribuujú elektronicky, mnohé si vytvorili vlastné systémy logistiky a prideľovania úloh.

„Na stavbách zriaďujeme špeciálny režim, sme v úzkom kontakte s dodávateľmi, boli inštalované dezinfekcie na ruky pri vstupoch aj výstupoch, plánujeme vykonávať aj námatkové merania teploty, zrušené boli veľké koordinačné stretnutia, namiesto toho sa zriaďujú menšie akčné skupiny,“ približuje Martina Jamrichová, marketingová manažérka developer HB Reavis, ktorý v súčasnosti stavia najviac kancelárií v Európe. Okrem Slovenska pôsobí v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Poľsku aj Česku.

Vírus zasiahol aj developerov. Čo urobí s rozbehnutými projektmi a cenami bytov

„Denne sledujeme vývoj situácie a vyhodnocujeme postupy prác,“ dopĺňa. HB Reavis v stredu informoval, že dočasne pozastavuje stavebné práce na projekte Nové Apollo, kde aktuálne prebieha búranie pôvodného administratívneho objektu. 

„Búracie práce pre nás vykonáva dodávateľská firma z Česka, ktorá rovnako ako my postupuje v súlade s vydanými opatreniami. Na základe týchto opatrení a dočasného uzatvorenia hraníc sa jej zamestnanci vracajú na čas späť do Česka k svojim rodinám. Skelet budovy je samozrejme zabezpečený a oplotený, pod neustálym dohľadom bezpečnostnej služby. Po upokojení situácie sme pripravení v prácach pokračovať,“ deklaruje developer.

V stavebníctve pracuje takmer každý desiaty

Aj ďalší developeri sú nútení riešiť problém, že niektorí pracovníci v súčasnej situácií nemôžu cestovať domov a dochádzať do práce.

„Na stavbách sme v niektorých prípadoch zabezpečili ubytovanie pre pracovníkov, ktorí by sa inak nevedeli dostať na stavenisko,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate (JTRE).

Firmy sa snažia opatreniami zabrániť šíreniu vírusu a predísť prípadnému nariadeniu na úplne zastavenie stavieb.

Napriek tomu sa podľa informácií TREND Reality viacerí developeri pripravujú na čiastočné prerušenie niektorých stavieb a niektorí zvažujú úplne zastavenie. Väčšina z nich si uvedomuje, že bojuje s časom, tentoraz však nie je určujúci len deadline projektov.

Odstávka by zasiahla priamo developerov, ale mala by závažný dosah aj na slovenskú ekonomiku. V stavebníctve pracuje podľa údajov ministerstva dopravy 9,4 percenta všetkých zamestnaných Slovákov. V odvetví pôsobí aj časť živnostníkov.

Stavebníctvo sa zároveň podieľa na hrubom domácom produkte podielom 7,8 percenta. Ďalších 6,4 percenta tvorí „činnosť v oblasti nehnuteľností“, teda realitný trh. 

Vírus zasiahol aj developerov. Čo urobí s rozbehnutými projektmi a cenami bytov

Napriek tomu podľa názoru niektorých odborníkov situácia nie je taká kritická ako pri niektorých priemyselných odvetviach.

„Stavebníctvo nečelí takej vážnej situácii ako napríklad priemysel. Nie je až také závislé od zahraničného dopytu. Ak by aj došlo k niekoľkotýždňovej odstávke, tak tie projekty počkajú,“ hovorí Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund.

Podľa analytika by mohla nepríjemná situácia, v ktorej sa ocitol priemysel, stavebníkom v dlhodobejšom horizonte paradoxne pomôcť. „Stavebníctvu môže prospieť, že z priemyslu vypadne časť ľudí, ktorí môžu nájsť uplatnenie v tomto odvetví,“ dodáva ekonóm. Stavebný sektor v posledných rokoch hlási akútny nedostatok zamestnancov.

Spomalenie až stopka pre stavby

Developeri sú s predikciami opatrnejší. Ich podnikanie závisí od marže z predaja nehnuteľností.

Ak by realitný trh poklesol vzhľadom na mieru zadlženosti developerov a stavebných spoločností, viacero z nich by mohlo mať existenčné problémy. Najmä menšie firmy.

„Samozrejme, pozorne vnímame aj pohyby v ekonomike, pretože sa nás priamo dotkne, ak jej pokles povedie k zníženiu tempa rastu či dokonca k prepadu reálnych miezd, či k problémom v korporátnom sektore. To všetko však ukáže až vývoj v ďalších týždňoch a mesiacoch,“ tvrdí Michal Hájek, riaditeľ predaja a marketingu v spoločnosti Corwin. Tá v súčasnosti finalizuje bratislavský Einpark, upravuje pozemok pre rezidenčný projekt Guthaus a brownfield bývalej Palmy.

„Na našich dlhodobých plánoch sme zatiaľ nemenili nič. Všetko, samozrejme, závisí od vývoja pandémie, doby a opatrení, ktoré budú v platnosti a ktoré ovplyvnia nielen Corwin, ale aj našich dodávateľov a partnerov. V tejto chvíli sa však konkrétne dopady len ťažko dajú predikovať,“ dodáva.

Vírus zasiahol aj developerov. Čo urobí s rozbehnutými projektmi a cenami bytov

Zastavenie stavebných prác je ale podľa niektorých firiem len otázkou času. „Je pravdepodobné, že v určitom čase príde k zastaveniu prác na stavbách. Tento čas nemeriame na mesiace ale na týždne až dni. Samotné posunutie termínov dokončenia stavieb potom bude závisieť od toho, ako dlho a aké obmedzenia budú prijaté,“ hovorí P. Pelikán z JTRE.

Problémy s logistikou a nedostatkom zamestnancov očakáva aj Penta Real Estate. „Čo sa týka našich projektov vo výstavbe, tie pokračujú a na prípadné problémy s dodávkami materiálu alebo nedostatkom pracovnej sily budeme reagovať priebežne,“ hovorí Lenka Vargová, PR špecialistka Penta Investments.

Väčšina menších dodávateľov začala mať minulý týždeň problém s personálom. Ako ostatné firmy riešia ich dočasný úbytok – časť pracovníkov sa musí postarať aj o svoje deti, kým sú zatvorené školy a škôlky. 

Začalo sa to prejavovať aj v nepravidelných či obmedzených dodávkach materiálov pre developerov. Vplývajúcim faktorom je aj uzatvorenie hraníc, s čím tiež súvisí redukcia dovozu materiálov. Developeri tak už teraz boli nútení spomaliť. 

„Momentálne nemáme u pracovníkov na našich stavbách žiaden pozitívny nález nového vírusu. Ale žiaľ, u dodávateľov niektorých materiálov začíname cítiť obmedzenia, a preto sme boli v niektorých činnostiach nútení spomaliť. Zatiaľ sa nešlo o významné posuny, preto, v zásade, pokračujeme vo výstavbe podľa harmonogramu. Pozorne sledujeme situáciu, no pozastavenie výstavby dnes neprichádza do úvahy,“ uvádza Martin Šimurda, konateľ Bencont Development.

Na stavbách sa firmy aktuálne snažia podoťahovať hlavne časti stavieb, ktoré by sa mohli čiastočným či celkovým odstavením poškodiť. Zároveň sa usilujú využiť čas s minimálnymi opatreniami.

„Situácia sa každým dňom mení, preto nikto nevie odhadnúť, ako dlho a vôbec aké obmedzenia budú prijaté. Práce na projektoch zatiaľ pokračujú, ale v obmedzenom rozsahu a prerušeniu výstavby sa pravdepodobne nevyhneme. Situáciu neustále sledujeme a vyhodnocujeme. Podrobne konzultujeme každý krok so všetkými našimi partnermi, či na strane dodávateľov alebo odberateľov,“ opisuje P. Pelikán.

Podľa výkonného riaditeľa JTRE každý projekt počíta s nepredvídateľnými udalosťami alebo nepriaznivou poveternostnou situáciou. Absorpcia problémov má však limity. 

Vírus zasiahol aj developerov. Čo urobí s rozbehnutými projektmi a cenami bytov

Situácia sa však netýka len Slovenska, ale aj celej Európy. Viacerí developeri zo Slovenska pôsobia aj na iných európskych trhoch, a preto výkyvy na jednotlivých trhoch môžu umocniť aj lokálny problém.

„MiddleCap prijal pomerne prísne opatrenie už dávnejšie, keď zatvoril kancelárie v Bratislave, Prahe, Berlíne aj v Londýne a umožnil prácu z domu. Výstavba zatiaľ pokračuje, spomalenie závisí od samotných dodávateľov stavby. Budeme čakať, ako sa zachovajú stavebné firmy,“ uvádza Tomáš Jurdák, šéf devlopmentu MiddleCap Real Estate.

Traja naši developeri sú odkázaní na nepredvídateľné rozhodnutia vlády britského premiéra Borisa Johnsona. Krajina sa borí s následkami brexitu a veľmi laxným prístupom voči hrozbe koronavírusu. HB Reavis, MiddleCap aj J&T Real Estate majú v Londýne jedny z najnákladnejších investícií portfólia.

„Vo veľkej miere zaváži aj nariadenie britskej vlády. Myslím si, že je otázkou času, kedy sa stavby zastavia. Každé takéto obdobie prináša zmeny, a to nielen v real estate, ale vo všetkých odvetviach. Je dôležité sa na tieto fázy pripraviť, čo si myslím, že MiddleCap je,“ dodáva T. Jurdák.

Na ťahu sú vlády

Na problémy sa pripravujú aj viaceré slovenské banky. Tie momentálne čelia náporu otázok od svojich klientov, čo sa bude ďalej diať.

„Sme si vedomí aktuálnej situácie týkajúcej sa koronavírusu a jej negatívnych dôsledkov pre podnikateľské prostredie. V rámci možností, ktoré ako banka máme, urobíme všetko preto, aby sme tieto dopady pomohli zmierniť a pomohli tak podnikateľskému sektoru, na ktorom stojí a padá slovenská ekonomika," hovorí Norbert Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa