1. Nedostatok bytov sa prehĺbil 

Ceny bývania trhajú rekordy. Otázkou zostáva – dokedy

Výstavba v minulom roku napredovala. No napriek tomu, že dopyt kvôli vysokým cenám klesá, stále vysoko prevyšuje ponuku. A tak ceny stále stúpajú. Najlepšie to ilustrujú čísla z bratislavského trhu novostavieb. Tých je najmenej za posledných 15 rokov.

Podľa analýzy, ktorú vypracovala poradenská spoločnosť Bencont Investments, bolo v treťom štvrťroku 2019 v hlavnom meste v ponuke 1 732 bytov v novostavbách. Pritom pred rokom to bolo 3 185 a odborníci bili na poplach. Medziročný pokles je takmer polovičný – za rok sa ponuka znížila o 45,6 percenta. Tento stav poukazuje na vážny nedostatok bytov, ktorého výsledkom je predovšetkým kontinuálny rast ich cien.

Málo nových bytov prináša v hlavnom meste aj ďalší efekt, predáva sa čoraz viac bytov na sekundárnom trhu, a tak klesá aj ponuka starších bytov.

2. NBS opäť mieša kartami

Ceny bývania trhajú rekordy. Otázkou zostáva – dokedy

Nové regulácie Národnej banky Slovenska (NBS) so sebou priniesli výrazné zmeny na realitnom trhu. Opatrenia  mali zamedziť rastu zadlženosti slovenských domácností a zabrániť vzniku realitnej bubliny.

NBS v tomto roku pokračovala v zaťahovaní regulačnej brzdy. No nevyšlo to podľa predstáv. Po tom, ako sa v prvom polroku rast úverovania spomaľoval, v posledných mesiacoch roka znovu vystrelil nahor. Banky začali poskytovať rekordne lacné hypotéky.

A tak naša centrálna banka koncom novembra nečakane ohlásila ďalšiu vlnu sprísňovania hypoték. Splátka úveru od 1. januára bude môcť pohltiť menšiu časť zárobku ako v súčasnosti. Dnes platí, že maximálna výška všetkých splátok, ktoré klient platí, nemôže prekročiť 80 percent jeho čistého príjmu po odpočítaní životného minima (DSTI). Po novom bude môcť DSTI dosiahnuť len 60 percent.

Ceny bývania trhajú rekordy. Otázkou zostáva – dokedy

 

To znamená, že ak niekto zarába 1 000 eur v čistom, môže si v súčasnosti zobrať úver, pri ktorom splátka bude maximálne 631,84 eura. V budúcom roku to bude len 473,88 eura.

Ak má niekto viacero úverov, posudzuje sa vždy súčet všetkých splátok. Reálne si však možno požičať ešte menej. Banka totiž musí pri overovaní príjmu počítať s úrokovou sadzbou zvýšenou o dve percentá, aby bol dlžník schopný splácať úver aj po prípadnom náraste úrokov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa