Podľa posledných údajov NBS je priemerná cena nehnuteľností 1 603 eur za štvorcový meter, čo prekonalo predkrízové maximum z roku 2008, keď bol priemer 1 549 eur.

Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, Trenčiansky a Žilinský kraj hlásili tento rok rekordné ceny bývania. Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj svoje maximá zatiaľ nepokorili, no aj tu ceny kvartál od kvartálu stúpajú. Na druhej strane však na Slovensku rastú aj príjmy domácností.

Náklady rastú rýchlo aj u nás 

Podobne sa dá situácia opísať v takmer všetkých európskych krajinách. Ceny bývania sú napnuté na maximum a klesá počet ľudí, ktorí si môžu dovoliť vlastné bývanie.

Najhoršiu situáciu zažívajú menej majetné skupiny obyvateľstva. Ich situáciu opisuje analýza Európskej federácie národných organizácií, ktoré pracujú s bezdomovcami (FEANTSA) a ktorú si všimol portál Politico. Za menej majetné skupiny označuje analýza tých, ktorých disponibilný príjem je menší ako 60 percent národného mediánového príjmu.

Medzi priemernými príjmami a nákladmi na bývanie pre chudobných v celej Európskej únii existuje korelácia. Čím vyšší je príjem, tým vyššie sú náklady na bývanie. Niektoré krajiny však dokážu rozdiel lepšie vybalancovať.

Podľa posledných dostupných údajov boli náklady na bývanie v rámci Európskej únie pre chudobné domácnosti v priemere 401,9 eura mesačne.

Slováci, ktorí patria do skupiny najmenej majetných, mali náklady na bývanie 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa