Počet predaných bytov potvrdil záujem o Metropolis

Vo verejnosti zarezonovala informácia, že popredný bankový dom Tatra banka bude úverovať výstavbu rezidenčného projektu Metropolis 42 miliónmi eur. Na Mlynských Nivách vyrastie objekt s takmer 300 bytmi, úžitkovou plochou vyše 33-tisíc štvorcových metrov. Plocha zastavaná objektom zaberá takmer 3-tisíc štvorcových metrov. Úver je výborná informácia nielen pre českého developera Mint Investments, ale aj pre budúcich obyvateľov projektu a záujemcov o kúpu bytu ako investície. Znamená, že rezidenčný projekt má jasnú budúcnosť.

V Metropolise, ktorý ponúka mestské bývanie vo vysokom štandarde, je predaných aktuálne 40 percent bytov. O bývanie v postupne vznikajúcom bratislavskom downtowne je veľmi slušný záujem a má zmysel ho finančne podporiť. Pritom prípravné práce na stavbu sa začali v máji a po intenzívnom úsilí majú skončiť v roku 2023. Výška úveru je tiež dobrá informácia, pretože podľa slov developera má Tatra banka skúsenosti s podobnými projektami práve v tejto lokalite.

Metropolis
Neprehliadnite

Metropolis v Bratislave financuje Tatra banka 42 miliónmi eur

Kde je vôľa, tam je štúdia a urbanistická súťaž

Slovenská akadémia vied (SAV) sa odhodlala riešiť areál na Patrónke v Bratislave a jeho využitie v prospech vedy na Slovensku. Jej pozícia sa v niečom podobná na magistrát s urbanistickou štúdiou umiestnenia nájomného bývania na území mesta. Akadémia vied plánuje do konca roka vyhlásiť verejnú medzinárodnú architektonickú súťaž. V nej majú architekti tvorivo premietnuť do návrhov výsledky internej diskusie v akadémii o zmene a modernizácii desiatky rokov starého areálu, ktorý dávno nevyhovuje vedeckému výskumu a životu vedcov v 21.storočí.

Mesto Bratislava aj SAV sa rozhodli, že budú po dlhých rokoch témy koncepčne riešiť. A nie ako v minulosti hasiť problém niekde výstavbou obecného nájomného domu alebo inde zateplením a výmenou okien na pavilóne v areáli, keď budú peniaze a v prípade bytov aj vhodný pozemok. Kde je vôľa, tam je cesta, tvrdil v minulosti jeden slovenský politik. To platí v plánovaní bytovej výstavby aj v rozvoji vedy.

Areál Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Na snímke Fyzikálny ústav SAV.
Neprehliadnite

Cena za moderný kampus pre SAV v Bratislave na Patrónke sa začína pri 60 miliónoch

Pánom na trhu je dopyt

Analytici Národnej banky Slovenska (NBS) sú vo svojich vyjadreniach k cenám na trhu nehnuteľností veľmi korektní. Tvrdia, že sa ešte nenachádzame v realitnej bubline ako v roku 2008. Podľa vyjadrenia analytika VÚB Michala Lehutu je Slovensko len v pásme rizika bubliny, mierne nad hodnotou oproti fundamentom, ktoré skúma NBS. V spomínanom roku 2008, keď americká banka Lehman Brothers kvôli rizikovým hypotékam podala žiadosť o bankrot a spustila celosvetovú paniku, sme boli v potrebnom ukazovateli ešte vyššie.

Napriek tomu, že Slováci sú zatiaľ v predsieni realitnej bubliny, záujemcom sa môže zdať, že stúpanie cien bytov a domov sa nekončí. V Bratislave v prvom štvrťroku stúpli, podľa zistení Bencont Investments, medzikvartálne ceny o 3,1 percenta. To bolo najrýchlejšie tempo od začiatku roka 2020, odkedy Slovensko zápasí s pandémiou koronavírusu a s jej ekonomickými dôsledkami. Tie sa však nedotkli trhu s nehnuteľnosťami. Kým nebude najprv a primerane nasýtený záujem o kúpu bytov, je zmena cien otázna.

Na leteckej snímke developerský projekt Guthaus v Bratislave.
Neprehliadnite

Vlastné bývanie sa stáva luxusom. Dokedy budú ceny rásť a byty dostupné?

Vrátia sa pracovne do domov a bytov?

Rakúsky trh s nehnuteľnosťami je ihriskom pre bonitnejších záujemcov zo Slovenskej republiky. Zistenia zo štúdie konzultačnej spoločnosti PwC z hľadiska dôsledkov pandémie v súvislosti s prácou doma však môžu byť inšpiráciou pre architektov rodinných domov a veľkometrážnych bytov. Štúdia predpokladá, že trend pracovať doma pravdepodobne krátkodobo zbrzdí dopyt po kanceláriách. Prázdne poschodia sa však nestanú novým obytným priestorom. Namiesto toho PwC očakáva rast dopytu po oddelených pracovniach v súkromných domoch.

Skôr narodení si ich pamätajú z filmov, kde pán domu, väčšinou podnikateľ, právnik alebo lekár, pracoval v oddelenej miestnosti zariadenej podľa jeho vkusu. Výtvarníci svoje „pracovne“ dávno majú, sú nimi ateliéry, dielne a práca pod holým nebom. Pracovňa by mohla byť riešením situácie, keď počas pandémie alebo inej udalosti nútene pracujú rodičia doma a v byte sú s nim zároveň deti. Ďalším riešením by mohlo byť využívanie blízkych zdieľaných a technicky vybavených priestorov v rámci obecného alebo mestského úradu. Štúdia preto predpokladá presun bývania z miest na predmestia a rýchlejšiu digitalizáciu domácností.

Viedeň
Neprehliadnite

Rakúske nehnuteľnosti sú počas pandémie významnou investíciou

Kamenné obchody nezaniknú

Analytička Eva Sádovská v analýze nákupných centier na Slovensku obrazne trafila klinec po hlavičke, keď napísala, že e-commerce nedokáže plne nahradiť nakupovanie v kamenných prevádzkach. Čakanie na kuriéra s objednaným tovarom cez internetovú stránku pred domom alebo bytovkou bolo častým obrázkom reality počas pandémie. Po uvoľnení opatrení sa zákazníci vrátili do nákupných centier spolu s tržbami, čo podľa analytičky hovorí v prospech nákupných centier ako distribučného bodu a socializačného elementu.

E-commerce nedokáže nahradiť kamenné predajne a naráža na svoje limity. Trendom sa stáva mix e-commerce a nakupovania vo fyzických prevádzkach. Kamenné obchody zavádzajú e-shopy ako dobrý doplnkový nástroj pre zvýšenie predaja a pre lepšiu komunikáciu a spoznávanie svojich zákazníkov. Ale aj naopak, vo svete e-commerce sa do popredia dostáva model, pre ktorý je kľúčové mať aj kamenný obchod nielen ako priestor na predaj tovaru, ale aj ako miesto pre jeho vyzdvihnutie.

Nákupné centrum Vivo! na Vajnorskej ulici v Bratislave, predtým Polus City Center
Neprehliadnite

Najviac nákupných centier je v Bratislavskom kraji. Budúcnosť je spolupráca s e-commerce