Tesco vlastní obchodný dom na Kamennom námestí od roku 1996, keď ho kúpilo v balíku s ďalšími obchodmi od americkej spoločnosti K-Mart.  Vedenie reťazca už skôr avizovalo, že prehodnotí budúce vlastníctvo niektorých obchodných domov na Slovensku i v susednom Česku.

V štádiu rokovaní

Dnes pre TREND Reality otvorene hovorí o tom, že My je medzi nimi. „Obchodný dom My v Bratislave sa nachádza vo veľmi atraktívnej lokalite a pre našich zákazníkov je veľmi obľúbenou nákupnou destináciou. Naše podnikanie sa snažíme neustále zjednodušovať, pričom vidíme, že prevádzkovanie obchodných domov sa stáva pre nás zložitejším v porovnaní s prevádzkovaním iných našich obchodov,“ hovorí PR manažérka spoločnosti Tesco Stores Lucia Poláčeková.

Pri vyhodnocovaní budúcnosti obchodného domu pozerá Tesco na viacero hľadísk. „Obchodný dom My v Bratislave potrebuje značné finančné investície, aby dokázal aj do budúcna spĺňať očakávania a potreby zákazníkov. Z tohto dôvodu zvažujeme rôzne alternatívne možnosti v rámci našich ďalších obchodných zámerov,“ naznačuje L. Poláčeková.

Potvrdila však, že prebiehajú rokovania s potenciálnymi záujemcami. „Aktuálne sme v štádiu rokovaní a o konkrétnych plánoch budeme informovať predovšetkým našich zamestnancov a následne verejnosť,“ hovorí L. Poláčeková. Podľa informácií redakcie TREND Reality predložila ponuku na kúpu obchodného centra developerská skupina Lordship vlastniaca susedný hotel Kyjev.

Výpredaj

O predaji obchodných domov vo vlastníctve Tesca za začalo hovoriť už začiatkom roka 2016. Dôvodom bola snaha vyriešiť dlhodobé finančné problémy, ktoré vznikli v domovskej Veľkej Británii. Ako prvý predala spoločnosť obchodný dom v Žiline. Kupcom bol podnikateľ George Trabelssie, ktorý kúpil od Tesca aj obchodný dom v Nitre.

Tesco predáva obchodný dom My na Kamennom námestí

Strecha obchodného domu Tesco My Zdroj: SITA/Ján Slovák

Na mieste prešovského Tesca zase vyrastie obchodné centrum Forum od holandského developera Multi Development. Zatiaľ posledný predaj obchodného domu pod značkou Tesco prebehol začiatkom tohto roka v Košiciach, kde tamojší obchoďák kúpila prešovská firma Medespol. Reťazec však o obchode oficiálne neinformoval.

„Naším zámerom je zrekonštruovať budovu obchodného domu a vytvoriť nové moderné priestory, ktoré budú aj naďalej slúžiť obyvateľom Košíc a návštevníkom. Veríme, že rekonštrukcia obchodného domu prispeje k tomu, aby táto časť centra mesta nabrala nový dych, omladla a skrásnela,“ uviedla pre Korzár hovorkyňa spoločnosti Marcela Nováková. Tesco by v ňom malo fungovať do polovice apríla.

Prevádzka na Kamennom námestí tak zostala posledná v portfóliu obchodných domov reťazca. Pôvodný Prior otvorili ešte v roku 1968. V tom čase išlo o prvý obchodný dom svojho druhu na území Slovenska. Poskytol 12-tisíc štvorcových metrov nákupnej plochy.