Firma posudok zverejnila v obchodnom registri. Tesco už obchodný dom vyčlenilo do samostatnej firmy. Hodnota majetku dosahuje takmer 950 miliónov korún (asi 37,5 milióna eur), podľa posudku sú ale na budove celkové záväzky vo výške 681 miliónov korún. Odložený daňový záväzok z precenenia nehnuteľnosti potom činí 93 miliónov korún.

Nové využitie

Tesco už skôr uviedlo, že hľadá nové využitie pre svoje obchodné domy - ide o budovy, ktoré sú staré niekoľko desiatok rokov a nachádzajú sa v atraktívnych lokalitách a musia sa kompletne modernizovať. „Z toho dôvodu hľadáme pre nich alternatívne využitie, tak aby mohli lepšie slúžiť ľuďom vo svojom okolí. Platí to aj pre obchodný dom My na Národnej. Na jeho prevádzke sa nič nemení a Tesco naďalej pokračuje v prevádzke celého obchodného domu, vrátane hypermarketu na prízemí,“ povedal hovorca spoločnosti Václav Koukolíček.

Stavba obchodného domu minulosti nazývaného Máj bola vybudovaná na mieste zbúraného novogotického Šlikovského paláca. Otvorená verejnosti bola v roku 1975. Tvarovo a štýlovo budova čerpá z prvkov neofunkcionalismu. Tesco vlastní budovu od roku 1996.

V roku 2006 bol obchodný dom vďaka svojej originálnej konštrukcii vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Na jeseň 2009 prebehla rozsiahla rekonštrukcia a bolo zmenené meno obchodného domu na My. Obchodný dom má sedem nadzemných poschodí, prenajímateľná predajná plocha je 12-tisíc štvorcových metrov.

Výpredaj pokračuje

Tesco už vlani predalo svoj tretinový podiel v nákupnom centre Nový Smíchov jeho majoritnému vlastníkovi, francúzskej realitnej spoločnosti Klepierre. Pražské Obchodné centrum Letňany od neho kúpila nemecká spoločnosť Union Institutional Investment. Tesco tiež predalo v Liberci aj nákupné centrum Forum. Realitná spoločnosť Rockcastle za neho zaplatila 80 miliónov eur.

Reťazec sa zbavil aj obchodných domov v Plzni a Brne. Tesco sa vo finančnom roku 2016/2017 v Česku prepadlo do straty 1,09 miliardy korún. Za horším výsledkom hospodárenia je podľa firmy zmena ocenenie majetku. Tržby českých predajní stúpli o dve percentá na 44,5 miliardy korún. Neuhradená strata reťazca z minulých rokov dosahuje 7,2 miliardy korún. Reťazec má v ČR zhruba 200 obchodov.