Hviezdou číslo jeden je americký región, kde sa preinvestovalo takmer 300 miliárd, čo je medziročný nárast o 24 percent. „Spojené štáty, Brazília a Mexiko si počas celého roka udržiavali dobré tempo obchodnej aktivity, zatiaľ čo Kanada mierne zaostala za svojim výkonom z roku 2013,“ informuje poradenská spoločnosť JLL.
V regióne Ázie a Tichomoria sa preinvestovalo zhruba 128 miliárd dolárov, čo dorovná výsledok z predošlého roka. A to napriek tomu, že Čína zaznamenala až 20-percentný pokles.
Európa objemom vo výške 267 miliárd veľmi nezaostávala. Najväčšie trhy síce zaznamenali 17-percentný rast, no rekordérmi boli iné regióny. Dlhé roky problematický juh narástol až o 70 percent, stredná a východná Európa o 51. Nasledoval Benelux so 61-percentným medziročným rastom a Škandinávia so 41.
Svoj podiel na celkových objemoch malo aj Slovensko, kde prebehlo viacero veľkých realitných transakcií. Nového majiteľa si našla bratislavská Eurovea a tri z piatich budov administratívneho centra CBC na Karadžičovej ulici. Koncom roka zasa medzinárodný fond NEPI získal košický Aupark spolu s Malinovského kasárňami za 165 miliónov eur.
Realitné transakcie vo svete Zdroj: JLL
Odhad na tento rok vo svete hovorí o pokračujúcom raste. „Predpokladáme, že objem transakcií sa môže v roku 2015 vyšplhať na 730 až 750 miliárd dolárov, čo by predstavovalo nárast už po šiesty rok v poradí,” hovorí Arthur de Haast, vedúci oddelenia medzinárodného investičného poradenstva JLL.
Nárast však má byť aj vďaka ťažšej situácii na trhu pomalší. Investori sú opatrnejší, podľa JLL na nich vplývajú zmeny v menovej politike v Eurozóne, USA a Japonsku, ale aj nižší rast čínskeho HDP či rozhodujúce voľby v Británii, Grécku, Španielsku a Kanade.
Spoločnosť Savills predpokladá, že tento rok budú investície smerovať najmä do hotelov, študentského bývania a rezidenčných nehnuteľností. A taktiež si myslí, že "realitná mánia" bude pokračovať.