Projekt Weissenhaus Grand Village Resort & Spa získal za sedem týždňov cez platformu Companisto 4,24 milióna eur od 936 prispievateľov. Podľa stránky Companisto ide o nový európsky rekord v equity crowdfundingu.

J. H. Buettner nie je úplne typický uchádzač o davové financovanie projektu. Zväčša si túto formu získania kapitálu volia start-upy. Podľa The Washington Post 49-ročný J. H. Buettner zbohatol ako manažér a podnikateľ v oblasti technológií a investor do rizikového kapitálu.

Na rozvoj 75-hektárového rezortu vzdialeného sto kilometrov na sever od Hamburgu, so štyristoročnou tradíciou, 40 zrekonštruovanými historickými budovami, súkromnými plážami s bielym pieskom a chatkami by pokojne mohol použiť vlastné prostriedky alebo bankový úver.

„Nikto nevie, kam vložiť peniaze v časoch, keď sú úrokové sadzby nízke a ľudia sa obávajú pádu akciového trhu,“ odôvodnil J. H. Buettner toto rozhodnutie pre The Washington Post. Za cieľovú sumu, ktorú chcel za pol roka získať, si určil milión eur. Už teraz má viac ako štvornásobok.

Aj keď väčšina investorov vložila sumy do tisíc eur, našiel sa aj taký, ktorý zveril projektu pol milióna a ďalší piati vložili aspoň stotisíc eur. Projekt Weissenhaus ponúka investorom štvor- až osempercentné ročné zhodnotenie a tiež podiel na zisku.

Podobne ako v klasickom crowdfundingu, aj tu získavajú prispievatelia rôzne odmeny podľa výšky investície. Napríklad knihu s fotkami rezortu, obed pre dve osoby či ubytovanie na jednu alebo viac nocí. Pri príspevku aspoň milión eur dostane investor kartu s 50-percentnou zľavou na všetky služby na päť rokov.

Podľa frankfurtského bankára osloveného washingtonským denníkom nie je investícia do projektu príliš riziková, pretože je zaručená nehnuteľnosťami a Buettnerovou povesťou. Považuje ju za lepšiu, ako kúpiť si jednoizbový byt a prenajímať ho.

Companisto sa venuje equity crowdfundingu, prostredníctvom ktorého ľudia investujú do spoločností, ktoré nie sú zapísané na burze a získavajú za to ich akcie. Pre 32 projektov doteraz získal príspevky vo výške takmer 11 miliónov eur od vyše 20-tisíc investorov zo 61 krajín.