Kým výstavba nových nákupných centier už doznieva, staršie sa začínajú vo veľkom modernizovať. Budujú sa stále nové kancelárie, dôsledkom je sťahovanie firiem a vyprázdňovanie prvých sklenených veží. Ktoré projekty a trendy poháňali segment komerčných nehnuteľností v roku 2014?

1. Štartujú megaprojekty

Zuckermandel, Twin City, Pharos Park. V Bratislave sa začala výstavba hneď niekoľkých dlho pripravovaných a odkladaných veľkých projektov, ktoré rozšíria centrum mesta aj komerčnú zónu pri letisku. Prinesú ďalšie desiatky tisíc štvorcových metrov administratívnej aj obchodnej plochy.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

Nová štvrť Zuckermandel

2. Otvorenie Bory Mall

Na severozápadnom okraji Bratislavy sa koncom roka otváralo na dlhší čas zrejme posledné veľké moderné nákupné centrum na Slovensku. Investičná skupina Penta vstupuje svojim prvým projektom nákupného centra na nasýtený trh hlavného mesta. Spolieha sa však na slabšiu ponuku v tejto časti mesta a širokú spádovú oblasť regiónu.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

Bory Mall z vtáčej perspektívy Zdroj: Flyfoto.sk

3. Predaj nákupných centier Eurovea a Aupark Košice

Podobne ako vlani aj tento rok rástol záujem investorov o slovenské komerčné nehnuteľnosti. Júlová kúpa bratislavského nákupného centra Eurovea vrátane kancelárií a nepredaných bytov podnikateľom Petrom Korbačkom za bližšie nespresnenú sumu bola najväčšou transakciou tretieho štvrťroka v strednej Európe. Tesne pred Vianocami sa podaril veľký obchod aj HB Reavisu, ktorý predal košické nehnuteľnosti Aupark, Aupark Tower a areál Malinovského kasární za 165 miliónov eur.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

Aupark Košice Zdroj: HB Reavis

4. Veľké sťahovanie firiem

Noví investori na Slovensko vo veľkom neprichádzajú, napriek tomu sa najväčším developerom kancelárskych priestorov darí zapĺňať nové projekty. Firmy sa sťahujú do modernejších alebo veľkosťou vhodnejších priestorov. HB Reavis tak získal Slovak Telekom do nového Forum Business Center. J&T Real Estate zas pritiahol Siemens a IBM do dokončeného Westendu, Johnson Controls do plánovaného Panorama City či ČSOB do rozostavaného Zuckermandlu.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

Westend Gate - aktuálny stav Zdroj: J&T Real Estate

5. Čo s prázdnymi vežiakmi

Opačný problém majú po odsťahovaní najväčších nájomcov prevádzkovatelia vyprázdnených bizniscentier. Niektorí ho riešia modernizáciou, iní zas zmenou konceptu alebo prestavbou na bývanie. Napríklad Polus Towers ponúkajú priestory pre start-upy a bývalé sídlo Siemensu sa zmenilo na štartovacie byty. Neobsadenosť kancelárskych priestorov v Bratislave je vyše 13 percent a predpokladá sa ďalší nárast po dokončení viacerých projektov.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

Millenium Tower v Poluse Zdroj: Immofinanz

6. Oživenie predkrízových plánov

Počas celého roka postupne developeri oprašovali predkrízové projekty, zväčša upravené pre súčasné potreby trhu. Do diskusií sa tak vrátili názvy ako Metropolis, Lakeside Park, Alfa Park, Klingerka, Mlynské Nivy – Západ, zóna Čulenova. Niektoré sú však stále na predaj a tak sú upravené zámery skôr snahou zvýšiť atraktívnosť pre investorov.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

Alfa Park - Tower A a B - plánované vežiaky pri moste Apollo Zdroj: Central European Project Management

7. Rekonštrukcia Maxov

Prevádzkovatelia nákupných centier hovoria, že životný cyklus objektov sa skracuje. Aj preto sa po Poluse a Auparku začína aj modernizácia siete menších regionálnych komplexov Max. Kým veľkých nákupných centier je už vo väčšine krajov dostatok, práve tento segment má ešte pred sebou rozmach. Pribúdajú nové Vendo Parky, Kocky či Diturie.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

OC Max Trenčín Zdroj: CBRE

8. Sklady a haly sú istota

Logistické a priemyselné haly sa v posledných rokoch tešia najrýchlejšiemu nárastu záujmu investorov. Láka nenáročná prevádzka a minimálna neobsadenosť. Hoci špecializovaní developeri stavajú takmer výhradne na istotu pre konkrétnych klientov, výstavba sa rozbieha. Motivuje ich úspešné predlžovanie zmlúv, rozširovanie firiem aj rekordné nákupy investorov.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

PointPark Žilina Zdroj: PointPark Properties

9. Odvážne investície do ikonických stavieb

Vydarená rekonštrukcia Vígľašského zámku na štvorhviezdičkový hotel je dôkazom, že aj komerčný zámer môže mať kultúrny rozmer. Dokončiť sa podarilo aj štátom financovanú veľkorysú dostavbu galérie Danubiana. Pribudnúť by mohli aj ďalšie podobné projekty, ohlásená bola obnova pamiatkovo chráneného tatranského Hotela Lomnica alebo sanatória na Železnej studničke.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

Zdroj: Grand Vígľaš

10. Silný Expo Real

Mníchovský realitný veľtrh odráža nálady na európskom trhu s nehnuteľnosťami. Tohtoročný bol v znamení hľadania príležitostí, kam nasmerovať peniaze, ktorých je po kríze dostatok. Objem realitných obchodov vo svete celý rok rástol, mnohé z nich sa uzatvorili práve v Mníchove. Konečné čísla ešte nie sú známe, ale odhady expertov hovoria o 700 miliardách eur. Toľko naposledy investori minuli počas predkrízového boomu.

10 dôvodov, prečo lákali komerčné nehnuteľnosti v roku 2014

Zdroj: Messe München Gmbh