Odborníci očakávajú v realitnom sektore výraznú zmenu k lepšiemu, ich predpoklady dokonca ostávajú pozitívne aj pre rok 2021. Vo svojej polročnej správe ,,Global Real Estate Market Outlook 2020 Mid Year Review” o tom informuje svetová realitno-poradenská spoločnosť CBRE, ktorá hodnotí globálny trh so všetkými typmi komerčných nehnuteľností.
Neubránime sa však faktu, že investičná aktivita sa v tomto pandemickom období zastavila. ,,Bude trvať roky, kým sa úroveň aktivity v rámci komerčného realitného trhu vráti na úroveň pred pandémiou,” vysvetľuje Richard Barkham, CBRE Global Chief Economist and Head of Americas Research.
Najlepšie obídu priemyselné a rezidenčné nehnuteľnosti, ktorým podľa spomínanej polročnej správy pomáha najmä nezastaviteľné napredovanie nákupov cez internet, teda e-commerence. Práve to pritiahne do tohto sektora najviac dopytu. ,,Najmenší dopad v spojení s koronakrízou pocíti segment logistických a priemyselných nehnuteľností, a to najmä vďaka násobnému nárastu online predaja a skladových zásob,” komentuje situáciu Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko.

Obchod s priemyselnými realitami na Slovensku sa v prvom polroku prepadol skoro o polovicu
V sektore rezidenčných nehnuteľností, teda v segmente bývania, budú zase v budúcnosti pomáhať demografické trendy ako znižovanie nezamestnanosti. Tie ukazujú, že ľudia uprednostňujú prenájmy. Spoločnosť CBRE očakáva, že priemerná cena nájmov v USA sa tento rok zníži o 8,8 percenta. Zároveň sa však sa zvýši aj neobsadenosť, a to o viac ako tri percentá. Odborníci predpokladajú, že sa v USA a Európe výšky nájomného a obsadenosť vrátia do normálu, počas čoho dôjde aj k oživeniu dynamiky investičnej aktivity.
Ostatné sektory sa nebudú so zmenami vyrovnávať tak jednoducho
Odborníci iným sektorom predpokladajú pomalší priebeh. Koronakríza mení mnohé. Dopyt po kancelárskych priestoroch sa zníži. Na trhu kancelárskych nehnuteľností sa bude očakávať nasadenie tzv. hybridnej pracovnej sily. Zamestnanci si tak budú deliť svoj pracovný čas medzi kanceláriou a prácou doma či na diaľku. Odborníci však predpokladajú, že nájmy za kancelárske priestory sa budú znižovať, a to o tri až šesť percent. Firmy sa budú musieť prispôsobiť situácii. Postupne by tak mali pracovné prostredie prispôsobovať životu v pandémii. Medzi to patrí zavádzanie sociálnych odstupov, obmedzenie kapacít či zatvorenie spoločných priestorov.
Maloobchod bude taktiež profitovať z nárastu e-commerence
Predaj v kamenných predajniach bude obmedzený. Avšak práve ten si dlhodobo drží väčšiu obľúbenosť. Taktiež sa ukázalo, že zákazníci síce nenavštevajú kamenné predajne často, ale minú tam viac peňazí. ,,Je evidentné, že najviac postihnuté budú reštaurácie a kiná v rámci obchodných centier. Naopak pozitívny vývoj by mali vzhľadom na svoje exteriérové priestory zaznamenať v budúcnosti práve retail parky,” hovorí Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko.

Firiem obchodujúcich s bytmi pribúda. Ľudia si môžu kúpiť iba ich časť
Hotelový sektor čakajú skôr pesimistické prognózy
Nato, aby oživenie presiahlo až do hotelového sektora, bude potrebné oživenie cestovania. V prvej fáze to bude cestovanie formou rekreácie. Na úplnú obnovu tohto sektora však budú potrebné obnovené služobné cesty či zájazdy. Pesimistické prognózy počítajú aj s možnosťou, že niektoré hotelové zariadenia nezvládnu vplyv pandémie. Ich možnosťou tak ostane prejsť na iný typ podnikania, predať či úplne zatvoriť svoje priestory.