Biznis s pražským bytmi sa rozmáha. Investori väčšinou kupujú takéto nehnuteľnosti, aby ich následne prenajímali. Známa je internetová platforma ako Airbnb, ktorá slúži na krátkodobý prenájom najmä turistom. V poslednej dobe sa však objavuje čoraz viac firiem, ktoré investujú do bytov vo veľkom. Upozornili na to české Hospodářské noviny (HN).

Tento rok v Prahe vznikla napríklad spoločnosť Lusq, ktorá prišla s platformou pre investície do nehnuteľností. Stačí, ak si investor kúpi podiel v konkrétnom byte, nemusí ho kupovať celý. Zvyšok doplatí firma, následne byt prenajme a podľa podielu bude vyplácať investorom peniaze z prenájmu.

Mimo Prahu podobne funguje napríklad Fond českého bývania. Nakupuje v mene kvalifikovaných investorov byty a zhodnocuje tak ich peniaze.

Faktorov je viac

Viacero faktorov spôsobilo, že ceny bytov v českej metropole za posledných päť rokov vzrástli v priemere až o 95 percent. Je to predovšetkým silný dopyt kupujúcich, ktorý nie je uspokojený kvôli nedostatočnej výstavbe nových bytov. Ani koronakríza nezakývala cenami pražských bytov. Investori veria, že tie v budúcnosti svoju hodnotu nestratia, preto si držia svoju cenu.

HN pred časom zisťovali situáciu na realitnom trhu a podľa štatistík developerov Trigema, Skanska Reality a Central Group sa ich priemerná cena na konci marca dostala na 106-tisíc korún (viac než 4-tisíc eur) za štvorcový meter. Pri starších bytoch bol priemer okolo 87-tisíc ( 3 330 eur).

Pod trhovou hodnotou

Aj keď byty v Prahe v poslednej dobe poriadne zdraželi, stále sa nájdu „chuťovky“, pri ktorých je cena dosť výrazne pod trhovou hodnotou. V niektorých prípadoch ide o desiatky tisíc, inde aj stovky tisíc českých korún.

Na prípad, keď majiteľ prostredníctvom inzerátu ponúkal na predaj pražský byt 3+1 za 5 871 000 korún (225-tisíc eur), poukázali české HN. Ponuku našiel softwarový robot spoločnosti Flat Zone a jej pracovníci po analýze zistili, že majiteľ byt predáva zhruba o 600-tisíc korún (takmer 23-tisíc eur) pod cenu.

Vít Soural, projektový manažér spoločnosti Flat Zone pre HN potvrdil, že registrujú zhruba 80 bytov, ktoré sa v Prahe predávajú lacno. „Niektoré sú lacnejšie o desiatky, iné až o stovky tisíc korún.“