V treťom štvrťroku sa tohtoročný objem investícií navýšil o ďalších vyše 41 miliárd, zaznelo na realitnom veľtrhu Expo Real v Mníchove. Celosvetová suma realitných investícií za trištvrte roka sa vyšplhala na vyše 340 miliárd eur, v dolárovom vyjadrení o 23 percent viac ako vlani.

Za nárastom investícií je optimizmus medzi bankami. Podľa KPMG však uprednostňujú financovanie projektov, ktoré tvoria príjmy pred úvermi na developerské projekty. Slovensko patrí medzi krajiny, kde je chuť poskytnúť prostriedky na nové projekty najnižšia.

„Banky na Slovensku zaznamenali v posledných piatich rokoch problémy so splácaním úverov na projekty v oblasti bývania a kancelárskych priestorov. Je logické, že sa snažia minimalizovať riziko a poskytujú úvery primárne do oblastí a projektov, kde je cash-flow zabezpečený, napríklad budúcimi nájomnými zmluvami,“ konštatuje Rastislav Nemec, riaditeľ oddelenia manažérskeho poradenstva pre finančný sektor v KPMG na Slovensku.

Napriek tomu má Slovensko najnižší podiel problematických úverov spomedzi 15 porovnávaných krajín. Banky však nevidia reálne možnosť ich reštrukturalizácie, ktorá je žiadúcejším riešením ako dražba nesplácanej nehnuteľnosti.

Po Česku a Poľsku sú na Slovensku v strednej a východnej Európe najnižšie úrokové sadzby na nehnuteľnosti. V západnej Európe si investori požičiavajú lacnejšie. Najvyššie marže sú v Rusku, Bulharsku a Chorvátsku.

Predaj Eurovey bol najväčšou investíciou v strednej Európe

Zdroj: KPMG

Aj v stredoeurópskom regióne (Poľsko, Česko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko) narástla investičná aktivita za prvých deväť mesiacov medziročne o štvrtinu a päťročný priemer prevýšila o 42 percent, uvádza poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.

V samotnom treťom štvrťroku investori naliali na tieto trhy 1,56 miliardy eur. Najväčší podiel si tradične odkuslo Poľsko – 425 miliónov eur. Slovensko zaznamenalo výrazný nárast na 325 miliónov.

Najväčšou transakciou v regióne bol totiž predaj bratislavského nákupného centra Eurovea vrátane kancelárskej časti a zvyšných nepredaných bytov. Od írskeho developera Ballymore Properties ho prevzala spoločnosť Petra Korbačku, biznismena z finančnej skupiny J&T.

Aj na konci roka sa očakáva dotiahnutie niekoľkých veľkých obchodov. Ide napríklad o kúpu priemyselného portfólia spoločnosti Tristan Capital Partners a ich partnera v spoločnom podniku, firmy VGP, v hodnote 523 miliónov eur spoločnosťou P3.

Podľa analytikov spoločnosti Cushman & Wakefield je pravdepodobné, že objem obchodov v regióne za tento rok dosiahne sedem miliárd eur.

Investori vyhľadávajú v strednej Európe najmä priemyselné nehnuteľnosti, kde objem investícií prekonal päťročný priemer o 125 percent. Najvýraznejším trendom pre záver roku 2014 a budúci rok však bude podľa Cushman & Wakefield návrat investícií do maloobchodu.

„Investori už zaznamenali predpovede mimoriadneho rastu výdavkov spotrebiteľov v regióne strednej Európy a ceny kvalitných projektov sa zvyšujú, čo platí i v regionálnych mestách. Predávajúci tak začínajú uvažovať o tom, že by kvalitné centrá ponúkli na trhu, a v nasledujúcich dvanástich mesiacoch preto očakávame značnú aktivitu,“ vysvetľuje James Chapman z Cushman & Wakefield.