Apetít pre Slovensko, Rumunsko a Maďarsko v prvom polroku 2014 výrazne narástol, tieto trhy sa jasne vrátili na radar mnohých fondov, uvádza poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.

”Slovenský trh je aktuálne likvidnejší ako v posledných rokoch. Registrujeme množstvo transakcií, ktoré napredujú vo všetkých sektoroch nehnuteľností. Očakávame, že tento rok bude na kapitálových trhoch silný a nadviaže na úspešný minulý rok,” hovorí Andrew Thompson, managing partner v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Spoločnosť neuvádza konkrétnu sumu realitných transakcií na Slovensku. Podľa CBRE dosiahla 62 miliónov eur, v porovnaní so 107 miliónmi vlani. Väčšou transakciou bol predaj City Business Centra v Bratislave, ktoré od developera HB Reavis kúpil realitný fond Tatra Asset Managementu. Cena zverejnená nebola.

J&T Real Estate zas podpísala zmluvu s ČSOB o prevzatí piatich budov v hlavnom meste po tom, čo sa banka zhruba o tri roky presťahuje do novej budovy v chystanej štvrti Zuckermandel.

Východ krajiny prispel do výslednej sumy investícií 5,5 miliónom eur za predaj košického areálu bývalých Malinovského kasární z majetku mesta do rúk HB Reavisu. Developer bol pri najväčších transakciách aj minulý rok, keď predal Apollo Business Centrum v Bratislave a Aupark v Žiline.

Slovensko sa vracia na radar realitných investorov

Realitné investície v krajinách Strednej a východnej Európy v 1. polroku 2014 Zdroj: CBRE

Celkovo investície v Poľsku, Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku v prvom polroku medziročne narástli o 38 percent na 2,5 miliardy eur. Nárast v druhom štvrťroku bol dokonca 73-percentný a skončil sa na hodnote 1,14 miliardy, uvádza Cushman & Wakefield. Viaceré obchody sú ešte rozrobené, takže tento rok by mal prekonať vlaňajšok.

Najväčší objem realitných obchodov od roku 2010 zaznamenalo v druhom štvrťroku Maďarsko vďaka predaju 50-percentného podielu v Allee Shopping Center. Ďalšie významné transakcie sú tesne pred podpisom.

Viac ako trojnásobne si polepšilo Česko. Od apríla do júna boli uzavreté obchody za 340 miliónov eur, vlani v rovnakých mesiacoch to bolo len 108 miliónov. V Poľsku síce podpísali menej obchodov ako pred rokom v hodnote 497 miliónov eur, ale v prebiehajúcom štvrťroku by mala výrazne narásť.

CBRE zahrnula do svojej analýzy investícií za prvý polrok aj ďalšie krajiny Východnej Európy. Údaje ukazujú, že kým Stredná Európa rastie, Pobaltie a Rusko investori opúšťajú pre napätie na Ukrajine.

Slovensko sa vracia na radar realitných investorov

Vývoj realitných investícií v regióne Strednej a východnej Európy Zdroj: CBRE

Z pohľadu sektorov dominujú v celom regióne kancelárie, čo odráža dôveru investorov v nehnuteľnosti najvyššej triedy a prvotriedne lokality oproti ponuke v slabších lokalitách. Najväčšou transakciou v kancelárskom sektore ale aj vôbec v Strednej Európe v druhom štvrťroku bola kúpa pražského mrakodrapu City Tower spoločnosťou PPF.

V sektore maloobchodu bol najväčšou investíciou spomínaný predaj zvyšného podielu ING Real Estate v budapeštianskom nákupnom centre Allee za 95 miliónov eur. Ďalšími veľkými obchodmi boli predaje Fashion Areny v Prahe a Galerie Mazovia v poľskom Plocku.

Na trhu obchodných nehnuteľností očakáva Cushman & Wakefield veľkú aktivitu v celom regióne. ”Hlavní investori hľadajú v Poľsku a Česku prvotriedne nákupné centrá, ktoré ponúkajú vyššiu hodnotu oproti iným európskym krajinám, kým regionálne mestá v oboch štátoch sa stávajú prístupnejšie takýmto investíciám. Prvotriedne nákupné centrá v Maďarsku a na Slovensku opäť vzbudzujú záujem investorov,” vysvetľuje James Chapman, partner a vedúci stredoeurópskeho investičného tímu v Cushman & Wakefield.

Lepšie ako je dlhodobý priemer sa darí aj priemyselným nehnuteľnostiam, kde neutícha dopyt ale ponuka sa stenčuje. Trhu kraľovala kúpa logistického portfólia Standard Life Investments v Poľsku spoločnosťou Blackstone za 118,2 milióna eur.