Budú sa cenové nožnice medzi starými a novými bytmi ešte viac roztvárať? A skutočne dôjde k väčšiemu či menšiemu poklesu cien nehnuteľností? Tieto i ďalšie otázky si kladú mnohí bežní záujemcovia, aj odborníci z praxe.

Ten, kto čakal na pokles cien nehnuteľností, sa tento rok predsa len dočkal. Realitné kancelárie ponúkajú o niečo nižšie ceny ako vlani v tomto čase, aj keď o dramatickom poklese nemožno hovoriť. Podľa portálu Nehnuteľnosti.sk bol v poslednom štvrťroku vlaňajška medzikvartálny pokles cien realít až do úrovne sedem percent.

Rovné ulice pri centre lemujú domy z čias prvých osadníkov.
Neprehliadnite

Keď štát dáva peniaze, treba ich brať. Drahé energie budú normálom, treba si rýchlo vynoviť dom

„Hoci realitný trh v posledných mesiacoch mrzne, vidíme rastúcu ponuku nehnuteľností na predaj,“ myslí si senior PR manažér portálu Nehnuteľnosti.sk Peter Porubský. Tento trend zaznamenávajú približne od mája minulého roka.

„Ponuka sa zvýšila približne o desať až dvadsať percent v závislosti od lokality a typu nehnuteľnosti. Inzeráty zostávajú v ponuke dlhšie ako v minulých rokoch. Kým donedávna to bolo niekoľko dní, teraz to môže byť aj viac týždňov,“ dodáva odborník. Kupujúcim starších bytov sa dnes opäť otvára priestor na diskusiu o cene. Kto bude chcieť v nasledujúcom polroku predať, bude musieť ísť s cenou dole. 

Scenáre o dramatickom prepade cien nehnuteľností sa teda na slovenskom ani českom trhu zatiaľ nenapĺňajú. Horšiu situáciu vidieť v niektorých európskych štátoch. Najväčšie cenové prepady zaznamenalo Švédsko, kde napríklad ceny domov a bytov spadli od marca 2022 do januára 2023 o sedemnásť percent.

Agentúra Bloomberg spresňuje, že v najväčšej škandinávskej krajine sa rast sadzieb prejavil na cene nehnuteľností rýchlejšie ako inde, pretože väčšina tamojších hypoték má krátkodobú fixáciu. Klesajúci záujem o nehnuteľnosti evidujú aj v Nemecku, Írsku, Dánsku, Nórsku, vo Fínsku či v Spojenom kráľovstve. PRIME zmapoval, čo možno čakať v najbližšom období na slovenskom a európskom realitnom trhu.

Na koni sú kupujúci

Z pohľadu predaja bolo v januári 2023 na portáli Nehnuteľnosti.sk 57-tisíc inzerátov, z pohľadu kúpy len 3 767. Znamená to, že Slováci nehnuteľnosti predávajú viac, ako ich kupujú? Realita je podľa slov Petra Porubského z portálu Nehnuteľnosti.sk iná. Zadávať dopyt na kúpu bytu či domu totiž nie je na Slovensku zaužívaným zvykom.

„Slováci si radšej vyberajú z ponuky na predaj, než by zadefinovali dopyt a čakali, kto sa im ozve. Aj preto sa medzi týmito dopytmi nachádzajú hlavne dopyty realitných kancelárií, ktoré hľadajú konkrétnu nehnuteľnosť pre určitého klienta, prípadne klienti hľadajúci špecifickú nehnuteľnosť v konkrétnej lokalite a konkrétny typ nehnuteľnosti, ktorých je na trhu málo,“ hovorí pre PRIME P. Porubský.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa