Kúpiť nehnuteľnosť v tomto čase je pre mnohých príliš vzdialená vízia. Úroky hypoték začínajú nad štyrmi percentami, banky sprísnili podmienky a nechávať ležať peniaze kdesi na bežnom účte sa nevypláca. Jednou z možností je kúpiť niečo, čo si udrží hodnotu a na čo sa netreba zadlžiť na dlhé roky. Dobrým riešením, aj keď nie pre každého, sú garáže. A najlepší čas na takúto investíciu je na jar. 

Parkovacia politika v mnohých mestách vodičom nevonia. Niet sa čomu čudovať. Nikde nepribudli vo výraznejšom počte parkovacie domy či odstavné parkoviská, ktoré by situáciu strategicky riešili, zvyčajne sa len zdvíhajú parkovacie poplatky.

Problémy s parkovacími miestami budú navyše na Slovensku pretrvávať dlhé roky, čo investíciu do garáže robí zaujímavou aj z pohľadu možného prenájmu. Tento špecifický segment realitného trhu je momentálne ostrovčekom stability uprostred nervozity spojenej s poklesom cien bytov či rekreačných stavieb.   

Stačí sa pozrieť do pár miest, kde je parkovanie čoraz drahšie a náročnejšie. V Trenčíne v marci zdražie parkovanie, ročná karta na jedno auto bude namiesto 20 eur stáť 50 eur. V prípade druhého vozidla stúpne zo 70 na 140 eur ročne, pri treťom z 200 na 380 eur za rok.

Hodinová taxa v spoplatnenej zóne v širšom centre stúpne z jedného na 1,50 eura. V bratislavskej Petržalke plánujú spustiť tento rok ďalšie zóny spoplatneného parkovania. Pribudnú nové časti štvrtí Dvory a Háje, podľa bratislavského magistrátu budú tvoriť jednu zónu s už spustenou lokalitou Dvory IV.

Problémy s parkovaním budú mať čoskoro aj ostatné mestá. Od 1. marca 2022 vstúpila do platnosti novela Zákona o cestnej premávke, ktorá okrem iného od 1. októbra 2023 prináša celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch s výnimkou vyznačených miest. Nateraz ešte platí všetko po starom, teda podmienka zachovania voľnej šírky na chodníku v rozsahu 1,5 metra, avšak len pre vozidlá s hmotnosťou do 2,8 tony.  

Záujem rastie

Vyhliadnete si garáž, kúpite ju za 30-tisíc eur a potom prenajmete. Nájomník vám ju postupne spláca a keď stúpne jej cena, predáte ju a zarobíte ďalšie peniaze. Takto aktuálne uvažujú viacerí ľudia, čo ukazujú realitné inzeráty.

Samostatná garáž v bratislavskej časti Nové Mesto s rozlohou 20 metrov štvorcových stojí okolo 33-tisíc eur. Jej prenájom sa hýbe od 100 do 140 eur mesačne. V Trenčíne na sídlisku stojí podobná nehnuteľnosť s rozlohou 19 metrov štvorcových takmer 37-tisíc eur.  Vo Svite možno garáž s rozlohou 27 metrov štvorcových kúpiť od 27-tisíc eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa