Ďalšia časť komplexu Panorama pri Dunaji priniesla 25-tisíc štvorcových metrov a menší blok v novej štvrti Zuckermandel pod Bratislavským hradom, predtým označovaný ako budova CX, prispel 6 333 m2, vyratúva správa združenia Bratislava Research Forum (BRF) zahŕňajúceho poradenské realitné spoločnosti Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL.

Celková ponuka kancelárskych priestorov v hlavnom meste tak ku koncu septembra dosiahla 1,71 milióna štvorcových metrov, z toho 58 percent tvoria priestory v najvyššom štandarde A. Z celkovej ponuky 27 budov reprezentujúcich takmer tretinu plochy má certifikát trvalo udržateľnej budovy LEED alebo BREEAM.

BRF očakáva do konca tohto roka ešte otvorenie projektov Green Cube oproti prezidentskému palácu a Stein2Offices na križovatke Legionárskej a Krížnej ulice, oba sú situované v Starom Meste.

Kým dlho dokončovaný prvý projekt spoločnosti blízkej investorovi Hlavnej stanice Igorovi Ballovi prinesie necelú tisícku štvorcových metrov kancelárií, administratívna časť komplexu Stein2 od AMW Development dodá v decembri 9 500 m2 kancelárií a 900 m2 obchodných priestorov.

Panorama a Zuckermandel rozšírili ponuku kancelárií

Zuckermandel Hill Side - vizualizácia Zdroj: J&T Real Estate

Počas tretieho štvrťroka boli uzatvorené zmluvy na prenájom 26 880 štvorcových metrov kancelárskej plochy. V porovnaní s jarnými mesiacmi je to pokles o takmer 37 percent. Nové nájmy predstavovali 56 percent transakcií, prerokovanie nových podmienok existujúcich prenájmov tvorilo 38 percent a šesť percent boli expanzie, teda prenajatie dodatočnej plochy.

Najväčšou transakciou podpísanou v treťom štvrťroku bol prenájom 5 700 m2 na Hraničnej 12. Ďalšie štyri väčšie transakcie nad tisíc štvorcových metrov boli podpísané v City Business Center V (renegociácia 2 300 m2), Aupark Tower (renegociácia 1 400 m2), Twin City Tower (predprenájom 1 050 m2) a City Business Center I (renegociácia 1 020 m2).

Panorama a Zuckermandel rozšírili ponuku kancelárií

Stein2 Offices Zdroj: AMW Development

Na trhu dominovali transakcie spoločností z oblasti profesionálnych služieb (23 percent) nasledované sektorom diplomacia, ambasády, obchodné komory a štátna správa (21 percent).

Napriek otvoreniu nových budov a slabšej aktivite pri podpise prenájmov sa miera neobsadenosti kancelárskych priestorov mierne znížila zo 6,85 na 6,41 percenta. Najnižšia bola vo štvrtom okrese (2,81 %), nasledovaná Bratislavou I (5,61 %), Bratislavou V (5,78 %) a Bratislavou II (7 %). Najvyššia miera neobsadenosti je naďalej v okrese Bratislava III, kde je na úroveni 9,14 percenta.

Pozrite si vývoj na bratislavskom kancelárskom trhu v prehľadných grafoch a tabuľkách.