Jednoznačnými kráľmi kancelárskeho segmentu sú HB Reavis a J&T Real Estate. Kým v minulých piatich rokoch im s odstupom ešte sekundovala Penta, v objeme aktuálne realizovanej výstavby nemajú rovnocenných súperov.

Rebríček zostavený portálom TREND Reality v spolupráci s realitnou poradenskou spoločnosťou JLL je v porovnaní s minule zverejneným poradím najväčších bytových developerov poznamenaný faktom, že do sledovaného obdobia spadajú štyri najslabšie roky, odkedy je kancelárska výstavba oficiálne sledovaná.

Rebríček developerov podľa plochy odovzdaných kancelárií 2012 – 2017
Poradie Developer Kancelárska plocha* Najvýznamnejšie projekty
1. HB Reavis 88 415 Twin City, Forum BC, Aupark Tower Košice
2. J&T Real Estate 59 921 Westend Gate, Zuckermandel
3. Penta Investments 41 015 Rosum, Digital Park III
4. Immocap 19 580 Central
5. Global Group 16 500 Cassovar II
6. CA Immo 14 568 BBC I Plus
7. Freund Invest 9 154 AB Hraničná
8. Cresco Group 8 303 Uniq Staromestská
9. ITB 7 610 Business Garden Štefánikova, Wallenrod
10. Corwin Capital 7 197 Blumentál I
Zdroj: JLL, TREND Reality, * kancelárska plocha odovzdaná klientom v danom období

Do rebríčka spadajú budovy dokončené od začiatku roka 2012 do konca júna 2017. V druhom polroku sa očakáva ešte dokončenie budov Panorama Business II a Zuckermandel CX (obe J&T Real Estate), Stein2 Offices (AMW Development) a dlho rozostavanej Green Cube.

„Dnes už podstatne saturovaný bratislavský trh by mal počas najbližších dvoch rokov absorbovať približne 250-tisíc štvorcových metrov novej plochy. Keď to porovnáme s päťročným priemerom, vidíme takmer trojnásobný nárast,“ hodnotí Dalibor Surový, vedúci oddelenia kancelárskych nehnuteľností JLL Slovensko.

Pri pohľade na aktuálne rozostavané administratívne budovy je poradie na čele opačné, kraľuje J&T Real Estate pred HB Reavisom s veľkým odstupom pred ostatnými. JTRE realizuje okrem spomínaných dvoch projektov aj Westend Plazza a Panorama Business III. HB Reavis začal s výstavbou Nivy Tower a pokračuje s Twin City Tower. Spolu zabezpečia viac ako polovicu novej kancelárskej plochy, ktorá je aktuálne vo výstavbe.

Za nimi nasleduje realitná odnož UniCredit Banky – UCTAM, ktorá vlani kúpila budovu bývalého BBC 4 a spustila jej kompletnú rekonštrukciu do najvyššieho štandardu. Väčší projekt ešte realizuje S-Immo AG, keď v Petržalke stavia Einsteinova Business Center. Penta sa pustila v Košiciach do druhej fázy svojho projektu BCT.

Najväčší developeri: Pozrite si, kto stavia najviac kancelárií

Panorama Business III Zdroj: J&T Real Estate

Rebríček developerov podľa plochy rozostavaných kancelárií
Poradie Developer Kancelárska plocha Projekty
1. J&T Real Estate 86 000 Westend Plazza, Panorama Business II, III, Zuckermandel
2. HB Reavis 64 000 Nivy Tower, Twin City Tower
3. UCTAM 20 000 BBC 4 (rekonštrukcia)
4. S-Immo AG 19 000 Einsteinova Business Center
5. Penta Investments 12 000 BCT 2 Košice
Zdroj: JLL, TREND Reality