Za prvé tri mesiace pribudli podľa správy združenia Bratislava Research Forum (BRF) v ponuke moderných administratívnych komplexov dva projekty, oba v Starom Meste. V Zuckermandli pod Bratislavským hradom odovzdal developer J&T Real Estate bloky B a CA, spolu priniesli 28 280 štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Pritom celý blok B tvorí nová centrála ČSOB.

Budova Blumental Offices poskytuje približne 7 100 štvorcových metrov administratívnej plochy. Je súčasťou projektu Blumental od developera Corwin Capital. V mestskom bloku neďaleko Račianskeho mýta prevažuje bývanie.

V druhom štvrťroku sa okrem aktuálne dokončeného projektu Uniq Staromestská od Cresco Group očakáva aj dokončenie Panorama Business II od J&T Real Estate. Spolu prinesú viac ako 33-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy.

Bratislave po dlhšom čase pribudli voľné kancelárie

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli Zdroj: TREND Reality

Bratislave po dlhšom čase pribudli voľné kancelárie

Blumental Offices - aktuálny stav Zdroj: Corwin Capital

Už za prvý polrok tak v Bratislave pribudne väčšia kancelárska plocha ako za celý minulý rok, keď boli otvorené len dve fázy Twin City a Rosum, obe až v druhej polovici roka.

Celková ponuka kancelárskych priestorov v hlavnom meste podľa BRF ku koncu marca narástla na 1,66 milióna m2. Z toho 57 percent tvoria kancelárie v štandarde A. Takmer 30 percent z celkovej plochy, teda približne 484-tisíc m2 v 25 budovách má certifikát zelenej trvalo udržateľnej budovy LEED alebo BREEAM.

Pri pohľade na objem podpísaných zmlúv zaznamenalo BRF na rozdiel od výstavby výrazný pokles oproti koncu minulého roka, s výmerou 31-tisíc štvorcových metrov ide o najnižšie číslo za posledné tri roky. Nové nájmy predstavovali 62 percent zo všetkých transakcií a prerokovanie nových podmienok nájmov štvrtinu. Rozširovanie priestorov zodpovedalo len jednému percentu celkovej plochy.

Najväčšou zaznamenanou transakciou bol nový nájom na ploche 5 500 m2 v Twin City C, ďalej nasledovali nové nájmy v Rosume (2 902 m2) a Zuckermandli (2 345 m2). Sedem transakcií malo výmeru tisíc až dvetisíc štvorcov. Až štvrtinu plochy zabrali firmy z farmaceutického a medicínskeho sektora a vyše 16 percent spoločnosti v oblasti profesionálnych služieb.

Nárast novej výstavby a pokles nájomnej aktivity viedol k prvému nárastu miery neobsadenosti bratislavských kancelárií za posledného jeden a pol roka. Z 6,61 percenta z konca minulého roka narástla na 7,04 percenta. Najlepšie boli obsadené kancelárie vo štvrtom okrese (neobsadenosť 2,44 percenta) nasledovanom Starým Mestom (4,75 %). Najvyššia miera neobsadenosti bola v okrese Bratislava III, hoci sa mierne znížila na 11,67 percenta.

Bratislava Research Forum združuje realitné poradenské spoločnosti Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL.

Pozrite si vývoj na bratislavskom kancelárskom trhu v prehľadných grafoch a tabuľkách.