V Santiago de Chile nedávno dokončili najvyššiu čílsku budovu. Titanium, ktoré nesie aj ďalší názov podľa svojej lokality La Portada je prvou juhoamerickou stavbou, ktorá získala prestížny certifikát špičkovej ekologickej stavby LEED. Jednou z mnohých požiadaviek certifikátu je chrániť otvorené priestory.
V štíhlom tvare 191,7-metrovej budovy zohľadnil autor projektu, domáca architektonická firma Senarq výsledky testov v aerodynamickom tuneli. Realizovali ich špecialisti z kanadskej konzultačnej firmy Rowan Williams Davies and Irwin Inc. (RWDI) Anemos.
Sústredili sa na prúdenie vzduchu v prízemnej časti a na turbulencie na terasách, či strešnej pristávacej plošine pre vrtuľníky. Podobné testy RWDI Anemos realizovala napríklad v roku 2006 aj pre nedávno otvorenú vežu Burdž Chalifa v Dubaji.
Certifikát za vynikajúce hospodárenie s energiami a environmentálne riešenie Amerického úradu pre zelené stavebníctvo si Titanium vyslúžil napríklad aj za to, že hoci je to administratívna budova, vyše sedemdesiat percent plochy prízemia tvoria priestory prístupné verejnosti
Sú to obchodné pasáže a zelené plochy, zalievané vodou z rezervoára napĺňaného kondenzáciou. Zásobníkom by malo ročne prejsť viac ako tri milióny litrov takejto vody, ktorá sa bude využívať napríklad aj na umývanie fasády. K usporeniu 30 percent energie povedie decentralizovaný klimatizačný systém VRV, samostatný pre každé z 52 poschodí.
Ekologické parametre zvyšujú aj vysokorýchlostné výťahy využívajúce energiu vznikajúcu pri klesaní kabíny. Dvadsať výťahov premáva v troch jadrách, slúžiacich na obsluhu rozličných výškových zón – na dolných devätnástich poschodiach idú pomalšie s maximálnou rýchlosťou 4 metre za sekundu, v strednej zóne 5 a v najvyššej 7 metrov za sekundu.
Podľa údajov čílskeho servera portalimmobiliario.com stála budova 117 mil. eur. Stavby v piatom najväčšom juhoamerickom meste predražujú protiseizmické opatrenia. Stavitelia musia rátať s tým, že v andských hrebeňoch s večným snehom s výškou aj nad šesťtisíc metrov, ktoré ho obkolesujú, sú činné sopky. Posledné silné zemetrasenie v roku 1985 malo 8 stupňov.
Titanium je projektované tak, aby zvládlo zemetrasenie o jeden stupeň silnejšie. Stojí na 65 železobetónových pilótach a má až päťdesiat metrov hlboké základy, či sedempodlažný suterén. V podzemí použili 1600 ton ocele – trojnásobok v porovnaní so štandardnými podmienkami. Na eliminovanie otrasov vyvinuli mechanické pohlcovače energie, umiestnené po dva na každom poschodí.
V týchto dňoch sa sťahujú do budovy prví nájomníci, oficiálne otvorenie bude o dva mesiace. V obchodnej štvrti El Golf pribudne vďaka Titaniu La Portada približne 72-tisíc štvorcových metrov prvotriednych kancelárskych priestorov - samozrejme s otvoreným pôdorysom a bez zvislých nosných prvkov.
V priebehu nasledujúcich dvoch rokov narastie ponuka nových priestorov podľa štúdie santiagskej spoločnosti GPS Global Property Solutions o trojnásobok tejto výmery. Značne k tomu prispeje komplex štyroch veží s najvyššou 300-metrovou Gran Torre Costanera, ktorý niekoľko stoviek metrov od Titania dostavajú v roku 2012.
V štvrti sa pripravujú na dramatické zvýšenie premávky, plánujú obnovu úseku rýchlostnej cesty a výstavbu tunela. Mestskou časťou, kam patrí El Golf, už dnes prejde takmer tristotisíc automobilov denne.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.
Foto - Nico Saieh