Predaj areálu Nemocnice sv. Michala na Patrónke sa ťahal už od minulého roka. Ministerstvo vnútra, ktoré pozemky vlastnilo, usporiadalo dokopy štyri kolá predaja. Kým v prvom kole neprejavil o pozemok záujem nikto, druhé bolo zrušené. V treťom predložili ponuku hneď tri spoločnosti.

Okrem softvérovej spoločnosti Eset aj realitná firma podnikateľa Františka Hodorovského Forest Hill Company a spoločnosť Forespo Reality 10, ktorej akcionárom je fond Poštovej banky Náš prvý realitný. Najvyššiu sumu v ňom ponúkla spoločnosť Forespo Reality 10. Víťazná suma presiahla 24 miliónov eur.

Napriek tomu sa ministerstvo rozhodlo súťaž zrušiť a vypísať nové kolo. Tento krok umožnili podmienky súťaže, keď mohol navrhovateľ predaj bez akýchkoľvek dôvodov zrušiť. Pod rozhodnutie sa podpísala aj verejná proklamácia Esetu, že je ochotný za areál zaplatiť minimálne toľko, ako ponúkol víťaz.

„My rešpektujeme to, že jediným víťazným kritériom je cena. Aj ministrovi vnútra sme však deklarovali, že sme ochotní ponúknuť minimálne rovnakú cenu ako víťaz,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko.

Eset preplatil konkurentov, na Patrónke postaví nové sídlo

Campus Esetu na Patrónke Zdroj: Eset

Ministerstvo sa tak rozhodlo vypísať štvrté kolo, ktoré prebehlo formou aukcie. zapojili sa do tri spoločnosti z tretieho kola. „Víťazom dnešnej aukcie sa stala spoločnosť Eset, ktorá za areál ponúkla 26,2 milióna eur,“ uviedol pre TREND Reality hovorca ministra vnútra Ivan Netík. Podľa jeho slov aukcia prebiehala dve hodiny a jej výsledky musí do 15 dní potvrdiť vyhlasovateľ.

Podľa predstaveného návrhu by mal na Patrónke vyrásť nový kancelársky komplex, ktorý má slúžiť ako centrála a výskumné a vývojové centrum firmy. Okrem kancelárií by mala byť súčasťou areálu jedáleň pre 1 100 ľudí, športový pavilón či apartmány pre zahraničných pracovníkov, ktorí navštívia centrálu z iných kútov sveta.

Eset preplatil konkurentov, na Patrónke postaví nové sídlo

Campus Esetu na Patrónke Zdroj: Eset

Firma počíta aj s podnikateľským inkubátorom, v ktorom by mali nájsť podporu startupy či priestorom pre študentov. Celkový rozpočet projektu vyčíslila softvérová spoločnosť na 100 miliónov eur.

Aj keď už Eset  predstavil vizualizácie, výsledná podoba centra môže byť iná. Softvérová spoločnosť totiž uviedla, že vypíše architektonickú súťaž, z ktorej vyjde finálna podoba kampusu.