Ak by išlo všetko podľa pôvodných plánov, na pozemkoch neďaleko Železnej studničky by sa v týchto dňoch pracovalo. Ministerstvo zdravotníctva totiž chcelo areál po Nemocnici Sv. Michala využiť na stavbu novej univerzitnej nemocnice. Plány sa však zmenili a ministerstvo vnútra tak vypísalo verejnú súťaž na predaj nepotrebného majetku. V lete minulého roka zaň pýtalo 33 miliónov eur. Záujem však neprejavil nikto.
Ministerstvo pokračovalo v predaji ďalej. Kým druhé kolo bolo zrušené, v treťom sa prihlásili hneď traja uchádzači. Okrem softvérovej spoločnosti Eset aj realitná firma podnikateľa Františka Hodorovského Forest Hill Company a spoločnosť Forespo Reality 10, ktorej akcionárom je fond Poštovej banky Náš prvý realitný. Súboj však nemal víťaza. Ministerstvo vnútra vyhodnotilo, že ponuky v rámci súťaže neboli dostatočné.
Nasledovalo štvrté kolo súťaže, ktorého výsledky nie sú známe do dnešných dní. A to napriek tomu, že denník Sme priniesol informácie o tom, že za areál najviac ponúkla spoločnosť Forespo Reality 10. Ponúknutá suma mala presiahnuť 24 miliónov eur. Ministerstvo posunulo vyhlásenie výsledkov dvakrát, konečný verdikt by mal byť známy na budúci týždeň.
Napriek tomu, že Eset neponúkol najviac, verejne deklaruje, že je ochotný víťaznú sumu minimálne dorovnať. „My rešpektujeme to, že jediným víťazným kritériom je cena. Aj ministrovi vnútra sme však deklarovali, že sme ochotní ponúknuť minimálne rovnakú cenu ako víťaz,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko. Podľa jeho slov sa plány firmy ministrovi páčili, ale zdôraznil, že jediným kritériom súťaže bola cena.
Softvérová spoločnosť aktuálne predstavila plány, ktoré by na pozemkoch mohla realizovať. Návrh vypracovalo architektonické štúdio Atelier A11. Dominantou areálu, ktorý má slúžiť ako centrála a výskumné a vývojové centrum firmy, majú byť kancelárske budovy v tvare kruhu. „Sú navrhnuté tak, aby vedeli poskytnúť zázemie pre 1 400 ľudí,“ prezradil operačný riaditeľ Esetu Pavol Luka.
Návrh sídla Esetu na Patrónke Zdroj: Eset
Okrem kancelárií by mala byť súčasťou areálu jedáleň pre 1 100 ľudí, športový pavilón či apartmány pre zahraničných pracovníkov, ktorí navštívia centrálu z iných kútov sveta. Firma počíta aj s podnikateľským inkubátorom, v ktorom by mali nájsť podporu startupy či priestorom pre študentov. „Našim snom je aj vytvorenie špeciálnej firemnej škôlky, ktorá by slúžila deťom zamestnancov,“ hovorí P. Luka.
Celý areál by mal byť otvorený a voľne prístupný aj verejnosti. Firma počíta s tým, že na jeho okraji by mohli vzniknúť sprchy a šatne, ktoré by mohli využívať návštevníci Železnej studničky. „Areál bude mať parkovisko pre 900 áut. Kým počas týždňa bude slúžiť zamestnancom, počas víkendu by mohlo byť k dispozícii návštevníkom Železnej studničky,“ prezradil P. Luka.
Sídlo Esetu na Patrónke Zdroj: Eset
Rozpočet na výstavbu nového centra bude presahovať 100 miliónov eur. Aj keď existujú prvé náčrty, finálnu podobu určí až architektonická súťaž. Podľa predpokladov by realizácia celého projektu mohla trvať päť rokov. „Výstavba takéhoto centra zvyšuje šancu, že oslovíme ľudí, ktorí odchádzajú zo Slovenska do zahraničia, alebo ich pritiahneme späť,“ myslí si R. Marko.
Ak by areál firma nezískala, bude sa pozerať po iných lokalitách. „Tým, že bol náš záujem verejný, dostali sme veľa ponúk v rámci Bratislavy aj mimo nej. Niektoré sú menej vhodné, niektoré vyzerajú zaujímavejšie,“ uviedol šéf Esetu a naznačil, že medzi ponukami boli aj lokality v Rakúsku. Podľa R. Marka však naďalej zostáva prioritou pozemok na Patrónke.