Ministerstvo malo vyhlásiť víťaza, ktorý areál získa, v pondelok. Všeobecne sa predpokladalo, že to bude spoločnosť Forespo Reality 10, ktorej akcionárom je fond Poštovej banky Náš prvý realitný. Práve ten totiž vo štvrtom kole súťaže ponúkol za pozemky najviac – 24 miliónov eur.

Len na porovnanie, Eset núkal o viac ako pol milióna eur menej. Okrem neho ponuku Esetu prebila aj spoločnosť podnikateľa Františka Hodorovského Forest Hill Company.

Bude aj dražba

Softvérová firma však minulý týždeň oficiálne garantovala, že je ochotná túto sumu minimálne dorovnať. „My rešpektujeme to, že jediným víťazným kritériom je cena. Aj ministrovi vnútra sme však deklarovali, že sme ochotní ponúknuť minimálne rovnakú cenu ako víťaz,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko. 

Tento svoj zámer bude môcť aj zrealizovať. Ministerstvo totiž upravilo podmienky súťaže. „Nemocnica sv. Michala, ako vyhlasovateľ súťaže, predĺžil lehotu na oznámenie výsledku súťaže do 15. mája 2017. Zároveň došlo k zmene podmienok a to doplnením vyhlásenia licitačnej aukcie,“ uviedla pre TREND Reality hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Andrea Dobiášová. Termín aukcie by malo ministerstvo oznámiť po 24. apríli.

Minulý týždeň pritom Eset predstavil plány, ktoré by na pozemkoch mohol realizovať. Dominantou areálu, ktorý má slúžiť ako centrála a výskumné a vývojové centrum firmy, majú byť kancelárske budovy v tvare kruhu.

Podpora primátora

Okrem kancelárií by mala byť súčasťou areálu jedáleň pre 1 100 ľudí, športový pavilón či apartmány pre zahraničných pracovníkov, ktorí navštívia centrálu z iných kútov sveta. Firma počíta aj s podnikateľským inkubátorom, v ktorom by mali nájsť podporu startupy či priestorom pre študentov.

Celkový rozpočet projektu vyčíslila softvérová spoločnosť na 100 miliónov eur. Uviedla pritom, že dostala ponuky aj na ďalšie lokality na Slovensku i v zahraničí.

Na stranu Esetu sa postavil aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „V najbližších dňoch sa stretávame s predstaviteľmi spoločnosti Eset, ktorým chceme pomôcť s umiestnením ich nového kampusu v Bratislave. Urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme si takúto investíciu v Bratislave udržali,“ uviedol na sociálnej sieti I. Nesrovnal.