„Dražby boli vždy investične zaujímavým artiklom najmä pre ľudí, ktorým nechýba odvaha, zdravý rozum, schopnosť hľadať riešenia a nápady,“ hovorí Peter Vetrák z Dražobnej spoločnosti.

Nehnuteľnosti do dražby posiela najčastejšie veriteľ, ktorý si uplatňuje svoje záložné právo, prípadne sa tam dostanú v rámci speňažovania majetku úpadcu v konkurze. Dobrovoľnou dražbou môže predávať nehnuteľnosť aj priamo vlastník, a to i formou online aukcie.

Počíta sa s dobrou cenou

Dražba má takmer vždy povahu núteného predaja, z čoho vyplýva zvyčajne priaznivejšia cena nehnuteľnosti, oproti trhovej cene niekedy aj o desiatky percent. To je najväčšia devíza pri tomto spôsobe nadobúdania nehnuteľnosti.

„Dražba odzrkadľuje ‚trhovú cenu‘ viac ako ponuky realitných kancelárií, pretože sa na jednom mieste v rovnakom čase stretne viacero záujemcov a tí tvoria cenu licitovaním,“ vysvetľuje Michal Sedlačko zo spoločnosti Dražobník.

Na nižšie ceny sa nedá automaticky spoliehať. Všetko závisí od konkrétnej nehnuteľnosti, napríklad byty či domy v Bratislave sa aj v dražbe približujú komerčným cenám, prípadne sa cena môže dostať aj nad priemer, ak sa do súboja o ňu zapojí viac silných dražiteľov.

Dražba máva povahu núteného predaja, preto je cena nehnuteľnosti priaznivejšia

Na začiatku je dražobník povinný

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa