Bratislavské mestské časti vyberajú od stavebníkov miestny poplatok za rozvoj od roku 2017. Slúžiť má ako jeden zo zdrojov na vybudovanie infraštruktúry najmä tam, kde novou výstavbou vzniká jej potreba.

Mestské časti môžu výnos z poplatku využiť v zmysle zákona na budovanie miestnych komunikácií, parkov, zariadení starostlivosti o deti či sociálneho bývania.

S výnimkou Podunajských Biskupíc mali v rokoch 2017 až 2019 zavedený poplatok všetky mestské časti, väčšina z nich na hornej hranici sadzby – 35 eur za meter štvorcový podlažnej plochy. Podunajské Biskupice zaviedli poplatok s účinnosťou od roku 2020.

Mesto začne s investíciami do športovísk

Podľa Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR) sú príjmy z poplatku nižšie, ako sa očakávalo. Za tri roky priniesli do rozpočtu samospráv 19 miliónov eur.

Z príjmu zostáva miestnej samosprávne 68 percent, zvyšný podiel poukazuje na účet mesta. Hlavné mesto od zavedenia poplatkov podľa IUR z týchto zdrojov neinvestovalo. Vlani boli vyrubené poplatky, z ktorých magistrátu prislúchajú takmer tri milióny eur.

Hovorca hlavného mesta Peter Bubla pripomenul, že v nadväznosti na nadobudnutie platnosti zákona na konci roka 2016 musela byť spracovaná a prijatá zmena Štatútu hlavného mesta, v zmysle ktorej je daný poplatok mestu poukazovaný a prerozdeľovaný.

„Hlavné mesto 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa