Napriek neustále rastúcim cenám nového bývania v Bratislave sa v 2. kvartáli oproti minulému roku zvýšil dopyt po novom bývaní 2,5-násobne. Uviedla to realitná spoločnosť Lexxus. Počas 2. štvrťroka opäť rástla priemerná cena voľných, ako aj predaných nových bytov v metropole Slovenska.

Podľa údajov spoločnosti ide o medziročný nárast priemernej ceny nových voľných nehnuteľností v Bratislave o viac než 16 percent. Medzikvartálne oproti úvodu roka ide o 6,5-percentné zdražovanie. „Ceny nových bytov v hlavnom meste rástli takmer pri 42 percent developerských projektov. Pri väčšine z týchto projektov bol rast cien nehnuteľností zapríčinený nedostatočnou ponukou na trhu," komentoval risk manažér a odhadca cien nehnuteľností v spoločnosti Peter Ondrovič. K zvyšovaniu cien pomáhali aj priaznivé podmienky na získanie úveru a nízke úrokové sadzby, ktoré výrazne zvyšovali dopyt na trhu.

Domy
Neprehliadnite

Ceny domov v eurozóne vzrástli v 1. kvartáli najvýraznejšie za vyše 14 rokov

Byty najviac draželi v okrese Bratislava II. V porovnaní s cenami zo začiatku roka až o 12,6 percenta. Najmenej rástli ceny nového bývania v okrese Bratislava III, len o niečo vyše jedného percenta.

Cena predaných bytov sa vyšplhala na viac ako 2 700 eur bez DPH za štvorcový meter (m2). Medzikvartálne sa cena predaných bytov zvýšila o 9,9 percenta a jej rastová dynamika sa teda tiež výrazne zrýchlila.

Počet predaných bytov v projektoch sa medzikvartálne znížil o zhruba šesť percent. „Ak však hodnoty porovnáme s rovnakým obdobím minulého roka, ich objem sa zvýšil takmer o 239 percent," porovnala spoločnosť s tým, že najviac bytov sa predalo v okrese Bratislava II a naopak, najmenej v centre mesta.

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Devínske Novej Vsi,
Neprehliadnite

S realitnou bublinou opatrne. Nespokojná s ponukou bytov je najmä Bratislava

Počas druhého kvartálu ponúkalo nové bývanie v Bratislave menej než 80 developerských projektov. Napriek tomu, že z dôvodu vypredania svojej ponuky ukončilo predaj deväť projektov, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím celkový počet developerských projektov zostal rovnaký. vNa trh totiž pribudlo výrazne viac developerských rezidenčných noviniek. V deviatich prípadoch ide o úplné novinky a vo zvyšku o nové etapy v rámci už existujúcich projektov," poznamenala spoločnosť.

Zdôraznila však, že na trhu hlavného mesta je viac rozostavaných ako dokončených bytov. Podiel rozostavaných bytov predstavuje 94,9 percenta. „Znamená to, že nové byty sa kupujú z papiera a developerské projekty sa vypredávajú už v čase ich výstavby," vysvetlila spoločnosť.

Pri starších bytoch sa ich počet na trhu medzikvartálne skoro nezmenil, avšak cena vzrástla o 6,5 percenta.