Realitný trh roky ovláda smäd po nových bytoch. Developeri stavajú a pripravujú nové projekty, ale nestačia pokryť dopyt. Hoci sú hypotéky lacné, stúpajúce cenovky bytov v ponuke neprinášajú úľavu do myslí a peňaženiek kupujúcich. Často si kladú otázku: je na Slovensku realitná bublina? Podľa údajov Realitnej únie SR bola v júni priemerná cena štvorcového metra bytu v krajských mestách 2147 eur. To je zvýšenie ceny za šesť mesiacov tohto roka o 6,6 percenta.
Nájomné bývanie rozptýli tlak
Najlepšie by pokračujúci rast cien podľa Národnej banky Slovenska (NBS) spomalila silnejúca ponuka. S tým je spojené zníženie byrokracie, zjednodušenie podmienok na výstavbu nových projektov. To je úloha novej stavebnej legislatívy z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina), ktorá je aktuálne ešte len v druhom kole medzirezortného pripomienkového konania.
Ceny bytov nerastú tak rýchlo ako sa zdá, tvrdia štatistici. Realita na trhu je však iná
Ďalším opatrením s veľkou pridanou hodnotu by bola podpora nájomného bývania. Rozvoj trhu s nájomným bývaním má potenciál zmierniť aj dopytové tlaky, tvrdí NBS. Komerčné nájomné bývanie sa u nás pomaly rozbieha. Na nájomné bývanie podporované štátom, si budeme musieť ešte počkať. Predseda parlamentu a zároveň koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár na sociálnej sieti však avizoval, že na júlovej schôdzi bude zákon o štátom podporovanom nájomnom bývaní.
Realitná bublina by znamenala, že ceny rastú najmä v dôsledku iracionálneho ošiaľu. V dnešnej dobe je rast cien nehnuteľností síce vysoký, ale odôvodniteľný situáciou v stavebníctve počas obdobia pandémie, úrokovými sadzbami alebo dlhým obdobím mzdového rastu pred pandémiou, konštatovala NBS a pridala zistenie z minulosti. V roku 2020 okrem rastu cien nehnuteľností značne kleslo nájomné, najmä vo veľkých mestách. Výsledkom boli roztvorené nožnice medzi vlastným bývaním, ktoré je relatívne drahšie ako alternatíva – bývanie v podnájme.
Ceny dobiehajú mzdový rast
O realitnej bubline zatiaľ nehovorí ani realitný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik. Ceny nehnuteľností v posledných rokoch síce rástli nadpriemerným tempom a rýchlejšie ako mzdy, ale v kontexte posledných 15 rokov tomu tak nie je. Ceny len dobiehali mzdový rast, pričom ho predbehli až v roku 2020. Počas tohto obdobia však zároveň došlo k poklesu úrokovej sadzby zo šesť až sedem percent na jedno percento.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?